Ranní úvaha Daniela Rause: O vrátných a závorách

23. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na moderních přejezdech je závora konstruována tak, aby šla prorazit bez větších potíží, kdyby řidič zůstal uvězněn na přejezdu

Jedním ze zajímavých nápadů je závora. Jasně naznačuje, kam až můžete zajít, a odkud se dál už nesmí.

Většinou člověka závora naštve, protože mu zkříží cestu. Onen červeně a bíle pomalovaný kus dřeva ale za nic nemůže, dokonce se dá říct, že povětšinou to s vámi myslí dobře. Když se třeba řítíte ke kolejím, po kterých právě pádí železný oř.

Daniel Raus: O českém Bullerbynu

Ilustrace z knihy Děti z Bullerbynu autorky Astrid Lindgrenové

„Se zuby jsou stále problémy“, říká moudře Lisa, hlavní postavička knihy „Děti z Bullerbynu“. Příběhy sepsala paní Astrid Lindgrenová, která se v nich nenápadně vrací do dětství.

V Evropě naštěstí postupně odvykáme závorám na hranicích, což byl kdysi za bolševika obludný strašák. Signalizoval, že právě tady budete prohledáni a proklepáni, jestli jste si náhodou v cizině nekoupili zboží, které bolševik neschválil. I tehdy to s vámi ale závora v podstatě myslela dobře, protože kdybyste hranicí jen tak projeli, spustili by ochránci socialistického tábora palbu.

Závora má díky tomu značnou autoritu. Není ale nad závoru, u které stojí vrátný. To je úplně jiná káva. Máte na koho promluvit. Ve světě bezpečnostních kamer a záznamových zařízení je to luxus, kterého bychom se neměli vzdát.

Osobně si s vrátnými vždycky rád pokecám, dokonce k nim chovám pocit sounáležitosti. Před mnoha lety jsem totiž pracoval jako noční hlídač v jedné galerii, a když tam skončily prohlídky a koncerty, případně skončilo i popíjení komunistických papalášů v zadním salónku, zůstal jsem sám. Jedinou živou duší byl vrátný o poschodí níž.

Daniel Raus: O starém kalendáři

kalendář

Před pár lety jsem přešel na elektronický kalendář. Pokrok nelze zastavit, ačkoli jsem dlouho vzdoroval a přepisoval adresy, telefonní čísla a důležité údaje, platné i napřesrok.

A tak se vrátných zpravidla ptám, jak se jim hlídá a co nového uvnitř. Mívají totiž zajímavé postřehy. Pamatuju si srandistu, který stával právě u závory. Jezdil jsem tehdy na devátou, a on každé ráno povídá: „Takhle bych se chtěl mít, v devět ráno do práce, i tejden před smrtí bych to bral.“

Jak přišel pátek, zásadně prohlašoval, že právě začíná „malá sobota“. A když po mnoha dnech dešťů svitlo slunce, usoudil filosoficky: „To bude nejspíš proto, abychom nezapomněli, okolo čeho pořád ještě obíháme.“

Jednou přijedu a závora tam není, šla do opravy. Tak se ptám: Kde máte závoru, snad jste ji neprodal? On se tváří překvapeně, kouká před auto a povídá: „To sem si vůbec nevšim, dobře že mi to říkáte.“

Musím ale poznamenat, že ne všichni vrátní jsou takoví. Kdysi jsem pracoval ve výzkumném ústavu, kam nastoupil člověk z úplně jiného těsta. Povídalo se o něm, že dělal bachaře v komunistickém lágru. Říkali jsme mu Stalin, což byla přezdívka docela příhodná, jak se o tom přesvědčili kolegové chemici.

Daniel Raus: O našich duších

Pro výlet na Kilimandžáro si musíte najmout nosiče

Slavný italský režisér Michelangelo Antonioni použil v jednom ze svých filmů vyprávění o indiánských nosičích a jejich duších.

Pustili se do pokusu, který měl běžet celou noc. Když byli v nejlepším, rozletěly se dvěře a v nich stojí odhodlaný Stalin. Oči mu padly na podivné zkumavky, ve kterých cosi bublalo. Okamžitě pochopil, že je to záškodnická činnost. Tasil tedy pistoli a zařval: „Ruce vzhůru!“ Vyděšení vědátoři se snažili cosi vysvětlovat, leč marně. Stalin je vyvedl ven a s pocitem dobře vykonané práce zastrčil bouchačku.

Člověk prostě narazí v životě na lecjakou závoru. Jedna se před vámi zvedne a jedete dál. Jiná zůstane dole, nezbývá než čekat, kdy přijde váš čas. A někdy závora zůstane dole napořád. Ať už je to ale jakkoliv, není jedno, koho u ní potkáte.

autor: Daniel Raus
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.