RADIOSTOPY. Namibie – cesta poslední africké kolonie k nezávislosti

25. červenec 2024

Druhá epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY nás zavedou až do jižní Afriky. Ivan Malý spolu s politickým geografem Martinem Rieglem a afrikanistkou Lindou Piknerovou přiblíží vývoj dnešní Namibie, která byla dlouho mimo pozornost Evropy, a nejen ji. Na mapu někdejšího světa se dostala až v osmdesátých letech 19. století.

Přednes lidové slovesnosti: Petra Tanclová
Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Jiří Benák
Premiéra: 25. 7. 2024
Produkce: Petra Petříčková

Tehdy se stala kořistí německé touhy po koloniích a tím potvrzení jejích velmocenských snah. Dostala i název – Německá jihozápadní Afrika. Po první světové válce, se dostala pod kontrolou Jižní Afriky, kterou ji potvrdila i Společnost národů, tu po druhé světové válce vystřídala Organizace spojených národů. A Jihoafrický republika (JAR) se nadvlády nad tímto územím odmítala dlouhodobě vzdát. Svobodu proto získala Namibie až v roce 1990.

A proč Namibie? – Pro její specifičnost a jedinečnost. A protože i když je to dnes samostatný a na africké poměry stabilizovaný stát, její svoboda netrvá dlouho. Navíc jak probíhala její cesta ke svobodě a jak tvrdý byl její emancipační boj, zaznamenávalo a komentovalo i tehdejší vysílání Československého rozhlasu. Zda se to tehdejším redaktorům dařilo, je možné slyšet i díky využití digitalizovaných dobových nahrávek uložených v Archivu Českého rozhlasu

autor: ivm
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.