RADIOSTOPY. Tomáš Pánek: Edvard Beneš mezi pangermanismem a ideou nového slovanství
První epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu nese název RADIOSTOPY. Tomáš Pánek spolu s Milanem Ducháčkem, Florianem Ruttnerem a Jiřím Křesťanem probírají situaci Edvarda Beneše ve střetech pangermanismu a nového slovanství.
Dlouhodobou součást českého myšlení představuje hledání pozice mezi německým národem a Slovanstvem a také propojování češství s hodnotami demokracie. Edvard Beneš se stal bystrým kritikem pangermanismu i německého nacismu. Především v letech druhé světové války a těsně po ní zároveň kladl na bedra svého národa, státu i celého Slovanstva světodějné úkoly. Československo mělo svou klasickou politickou demokracii přestavět do podoby hospodářsko-sociální demokracie a stát se místem pro splývání západního liberalismu a východního socialismu.
Do světa těchto Benešových idejí se v dalším dílu Radiodokumentu noří Tomáš Pánek, který k mikrofonu pozval historiky Milana Ducháčka, Floriana Ruttnera a Jiřího Křesťana. Vše je doprovázeno dobovými zvukovými nahrávkami samotného Edvarda Beneše, jež pocházejí z Archivu Českého rozhlasu.
Související
-
Nečasova mise. Benešův posel fabuluje nad historickou úlohou druhého československého prezidenta
V návaznosti na oceňovanou inscenaci Emil čili O Háchovi připravil režijně-dramaturgický tým z Divadlo DRAK Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský pro D21 další autorský projekt.
-
Pastýř a jeho stádo. T.G.M. mezi muzeem a politikou
První univerzitní profesor v čele našeho moderního státu. S Martinem Gromanem budou o T.G.M. a o jeho vlivu na dnešní společnost debatovat Michal Stehlík a Luboš Velek.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.