RADIOSTOPY. Chceme slyšet pravdu! Listopad 1989 ve vysílání Československého rozhlasu
Čtvrtá epizoda cyklu dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY. Ivan Malý se vrací k událostem listopadu 1989, jejichž popis se v rozhlasovém vysílání v průběhu revoluce dramaticky měnil.
Letošní pětatřicetileté výročí sametové revoluce je událost, která zasluhuje naší pozornost. Reflexe toho, jak o revolučních událostech referovala tehdy jediná masmédia v Československu, ukazuje možná více o tehdejší společenské i politické situaci, než bychom si sami dovedli představit. Vedle Československé televize, to pak byl především Československý rozhlas, který přinášel nejrychlejší, masově šířené zpravodajství v zemi.
Československý rozhlas však patřil mezi základní stavební kameny komunistické státní propagandy. Bouřlivé události listopadové revoluce v roce 1989 ho však postavily do zcela nové situace. I rozhlasoví pracovníci se stále častěji začali přiklánět na stranu masových demonstrací.
A tím se pomalu měnilo i samotné rozhlasové vysílání. Revoluce tím boj o Rozhlas i média v celé zemi vyhrála. Jaký odraz našlo dobové dění v rozhlasovém archivu si teď můžete poslechnout v dalším díle seriálu Radiostopy.
Související
-
RADIOSTOPY. Dělnický rozhlas za první republiky: K sociální a hospodářské uvědomělosti…
Třetí epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY se zabývá částí prvorepublikového rozhlasového vysílání.
-
RADIOSTOPY. Tomáš Pánek: Edvard Beneš mezi pangermanismem a ideou nového slovanství
První epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu se věnuje situaci Edvarda Beneše ve střetech pangermanismu a nového slovanství.
-
RADIOSTOPY. Namibie – cesta poslední africké kolonie k nezávislosti
Druhá epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY nás zavedou až do jižní Afriky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.