RADIOSTOPY. Dělnický rozhlas za první republiky: K sociální a hospodářské uvědomělosti…
Třetí epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY se zabývá částí prvorepublikového rozhlasového vysílání. Petra Tanclová s pomocí historiků Jakuba Rákosníka a Tomáše Pánka rozebere téma dělnického rozhlasu, který byl významnou složkou programu Radiojournalu.
Dělnický rozhlas vznikl roku 1926, tedy v době, kdy již byl nejsilnějším podílníkem v Radiojournalu stát. Ten si uvědomoval vliv rozhlasového vysílání na společnost, a proto se začaly vytvářet samostatné relace pro různé skupiny obyvatel – tedy tzv. odborné rozhlasy.
Pořady dělnického rozhlasu se vysílaly téměř každý den v podvečer. Hlavním cílem dělnického programu bylo dopřát dělníkovi vzdělání a informace jak ze sociální, tak hospodářské oblasti.
Věřilo se, že čím více bude v těchto oborech vzdělán, tím méně bude propadat radikálním protisystémovým myšlenkám, hlavně komunistickým. Posluchačům se vštěpovalo, že jen skrze svobodný a demokratický režim lze dojít sociální spravedlnosti. To, jakou podobu vysílání mělo, nám přiblíží mimo jiné dochované zvukové nahrávky z Archivu Českého rozhlasu.
Související
-
RADIOSTOPY. Tomáš Pánek: Edvard Beneš mezi pangermanismem a ideou nového slovanství
První epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu se věnuje situaci Edvarda Beneše ve střetech pangermanismu a nového slovanství.
-
RADIOSTOPY. Namibie – cesta poslední africké kolonie k nezávislosti
Druhá epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY nás zavedou až do jižní Afriky.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.