RADIOSTOPY. Dělnický rozhlas za první republiky: K sociální a hospodářské uvědomělosti…

26. září 2024

Třetí epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY se zabývá částí prvorepublikového rozhlasového vysílání. Petra Tanclová s pomocí historiků Jakuba Rákosníka a Tomáše Pánka rozebere téma dělnického rozhlasu, který byl významnou složkou programu Radiojournalu.

Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Ivana Možná
Premiéra: 26. 9. 2024
Produkce: Petra Petříčková

Dělnický rozhlas vznikl roku 1926, tedy v době, kdy již byl nejsilnějším podílníkem v Radiojournalu stát. Ten si uvědomoval vliv rozhlasového vysílání na společnost, a proto se začaly vytvářet samostatné relace pro různé skupiny obyvatel – tedy tzv. odborné rozhlasy.

Vysílání dělnického rozhlasu Praha, 1927

Pořady dělnického rozhlasu se vysílaly téměř každý den v podvečer. Hlavním cílem dělnického programu bylo dopřát dělníkovi vzdělání a informace jak ze sociální, tak hospodářské oblasti.

Věřilo se, že čím více bude v těchto oborech vzdělán, tím méně bude propadat radikálním protisystémovým myšlenkám, hlavně komunistickým. Posluchačům se vštěpovalo, že jen skrze svobodný a demokratický režim lze dojít sociální spravedlnosti. To, jakou podobu vysílání mělo, nám přiblíží mimo jiné dochované zvukové nahrávky z Archivu Českého rozhlasu.

autor: ptanclova
Spustit audio

Související