Pavel Sterec: Válka nemá soundtrack. Audiodeník z cest na Ukrajinu
Jakým způsobem se změnil poslech hudby na Ukrajině od začátku celoplošné invaze Ruska a jak se nese zvuk války osobní, kulturní a politickou krajinou?
Fragmenty z rozhovorů: Nadiia Golubcowa, Valentina Gubemko, Zhanna Kadyrova, Human Margareeta, Marcel Onisko, Oleh Perkowsky, Petro Ryaska, Bandy Sholtes, Pavlo Kovach a další
Sounddesign a mix: Jonáš Rosůlek
Radiodokument Pavla Sterce vznikal během častých cest na Ukrajinu v roce 2023 a 2024, kde autor pomáhal produkovat umělecká díla vizuální umělkyni Zhanně Kadyrové a účastnil se několika kulturních akcí v Kyjevě, Lvově, Jasině a Užhorodu. Umělkyně a umělce, hudebníky a hudebnice doprovázel, navštěvoval a vedl s nimi rozhovory také na jejich vystoupeních a výstavách v Praze, Benátkách, Vídni nebo Berlíně.
Ačkoli jde o ryze subjektivní pozorování, tak si autor všímá zvláštního významu a vztahu současného umělectva k hudbě a zvuku. Jako by právě toto médium dokázalo mluvit i tam, kde se obraz ztrácí nebo by byl až příliš explicitní a intuitivně by pozorovatele nutil se od něj odvrátit. Zvuk prostupuje tělem, vyplňuje prostor a dá se skrz něj snáze uvolnit, soustředit a zažívat kolektivitu, transgresi i katarzi.
Zvuk sirén, výpadky proudu, omezená možnost cestovat a zákaz nočního vycházení překopal násilně způsob jak, s kým a kdy je možné hudbu poslouchat, ale vedl také k fundamentální otázce, zda je vůbec možné poslouchat hudbu a bavit se, když naši blízcí umírají pod troskami domů, na frontě nebo samotným strachem o své blízké a truchlením za mrtvé. To, že se hudba poslouchá a že se na hudbu tančí, je samo o sobě příslibem a prefigurací vítězství.
Související
-
Sedmé nebe s Petrem Dorůžkou: Hudba těžce zkoušené Ukrajiny
I když se Ukrajina nedobrovolně stala středem světového zájmu, o hudbě této těžce zkoušené země toho moc nevíme.
-
Komu patří můj jazyk? O jazyku, státu a národnosti v době války a míru
Autor dokumentu David Vaughan hledá odpovědi na otázky kolem složitého vztahu mezi jazykem, národem a státní mocí. Dívá se do různých částí Evropy.
-
V naší rotě se lidi sami přirozeně vytřídí. Vybírat si nemůžu, vysvětluje dokumentarista Sencov
Oceňovaný režisér a v současné době voják, poručík Ukrajinské armády Oleh Sencov, přijel na karlovarský filmový festival.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.