Bronislava Janečková: Mám se tě bát Ailo? Experimentální rozhovor s umělou inteligencí

10. říjen 2024

Experimentální dokument Bronislavy Janečkové vede dialog s rozvíjející se umělou inteligencí a zkoumá její vzrůstající přítomnost v pracovním ale i osobním životě. Umělá inteligence je zde nejen hlavním tématem, ale unikátně také spoluautorkou.

 
Hlas pro syntézu laskavě poskytla: Taťjána Medvecká
Účinkují: Sára Černochová, Barbora Sadílková, Jan Šmíd
Připravila: Bronislava Janečková
Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Ladisla Reich
Premiéra: 10. 10. 2024
Produkce: Petra Petříčková
Sounddesign a hlasová syntéza: Jakub Rataj

Kdo je Aila? Umělá inteligence (zkratka názvu Artificial Intelligence Learning Assisant). Neuronová síť, která  už nyní ovlivňuje lidské životy, světovou ekonomiku, naše bezpečí… i případná nebezpečí. Máme se jí obávat nebo ji můžeme vnímat jako naději pro naši planetu a pro řešení globálních problémů?

Natáčení Radiodukumentu Mám se tě bát Ailo? Taťjána Medvecká a Bronislava Janečková

To jsou hlavní otázky dokumentu, který (možná poprvé v rozhlasové historii) pomáhala vytvářet „Aila“ jako spoluautorka. Sama také v dokumentu vystupuje a hovoří hlasem herečky Táni Medvecké. Táňa tentokrát nenamluvila text, jak bývá obvyklé, ale poskytla pouze minutovou ukázku svého hlasu, který si umělá inteligence „zapamatovala“ a následně v dokumentu už tímto hlasem sama hovořila. Je to překvapivé, trochu člověka mrazí…

Ale umělá inteligence usnadní nám lidem mnoho původně pracných pracovních postupů. Mění život člověka, což si zatím uvědomují především odborníci, ale začínají to pociťovat některé profesní skupiny. Vstupuje do řady technologických a řídících procesů. Ale současně nás může být hrozbou v momentě, kdy ji zneužijí například teroristé.

V dokumentu o tom hovoří například Michal Pěchouček, ředitel Centra Umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické ČVUT. 

AI (umělá inteligence) ještě není docela probádaná, nevíme, jak se zachová ve všech situacích. Jistou neurčitost a nepředvídatelnost do té kybernetické soutěže mezi útočníky a obránce vnáší ten model. Je to něco nového, co tu ještě nebylo... Software, který se píše s pomoci AI, se píše jinak, vypadá jinak a to s sebou přináší jistá rizika, nové bezpečnostní díry, které jako obránci nemáme ještě zmapované. Jde o to, kdo dřív a lépe AI porozumí, aby dokázal ty díry  - jako útočník buď využít nebo jako obránce zalátat.

Téma umělé inteligence, které změní život každého z nás, zatím nedoléhá uším politiků. Je to nebezpečné téma protože AI totálně ovlivní přístup k práci – lidi budou mít úplné možnosti jak si zajistit příjem. Rozevřou se nůžky, bude tu část populace, která chytí AI za pačesy a bude na tom benefitovat  co se týče pracovních možností a pak velká část populace, která tomu neuvěří, nemá přístup k internetu, nemá to vzdělání… to bude prohraná generace.

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio

Související