Co dělám v rozhlase:
Vedle běžné archivářské agendy se u nás zabývám rozhlasovou historií. Snažím se k ní přistupovat jako odborný historik, ale zároveň nezapomínat na její popularizaci směrem k laické veřejnosti. Nejvíce mě zajímá utváření rozhlasové kultury v meziválečné době a tehdejší přemýšlení o smyslu i společenském poslání rádia. Za krásný fenomén považuji také krátkovlnné vysílání z Československa do širého světa.
Před rozhlasem a vedle rozhlasu:
Od dětství mě bavila historie, kterou jsem vystudoval na Masarykově univerzitě. Vedle rozhlasové historie se odborně věnuji dějinám českého, slovenského a sudetoněmeckého dějepisectví i vývoji moderní historické kultury.
Ve volném čase:
Příliš volného času naštěstí nemám, protože pořád něco čtu a píšu. Hlavu čistím na rybách a touláním v přírodě. Mám rád undergroundovou kulturu, hudbu a pohled na svět.
Všechny články
-
8. Češi a Slováci, nebo Čechoslováci?
Vskutku existoval československý národ, jak tvrdila prvorepubliková ústava? Nejednalo se spíše o pouhé přání, které bylo zdrojem vzájemných nesvárů mezi Čechy a Slováky?
-
Příklad krále Jiřího (2. 8. 1938)
Přečtěte si článek o rozhlasových přednáškách historika Čeňka Chyského v meziválečné době a o jeho zapojení do československého zahraničního vysílání v krizovém roce 1938.
-
Rozhlasová historie ožívá. Vyšel sborník Svět rozhlasu
Archiv Českého rozhlasu připravil pro zájemce o rozhlasovou historii sto stran zajímavého čtení: pět odborných textů, tři knižní recenze a jeden rozhovor.
-
Vyšlo nové číslo Světa rozhlasu
Stáhněte si elektronickou verzi recenzovaného sborníku Svět rozhlasu pro rok 2024 s podtitulem Sto let rozhlasu, sto let zvuku.
-
Tomáš Pánek: T. G. Masaryk a rozhlas (obrysy tématu)
Přečtěte si článek, který nastiňuje tři základní polohy Masarykova vztahu k meziválečnému rozhlasu. Jedná se o jeho propagátora, posluchače i aktivního řečníka.
-
Cyklus Cestami odboje (srpen 1934 – září 1935)
Přečtěte si článek o rozhlasovém vzdělávacím cyklu Cestami odboje, kterým počíná vývoj české rozhlasové dokumentaristiky. Vysílán byl v letech 1934–1935.
-
Jiří Guth-Jarkovský: Vzpomínky na první moderní hry olympijské (10. 8. 1936)
Přečtěte si o vysílání československé rozhlasové společnosti Radiojournal v době konání berlinské olympiády, na němž se podílel sportovní funkcionář Jiří Guth-Jarkovský.
-
RADIOSTOPY. Tomáš Pánek: Edvard Beneš mezi pangermanismem a ideou nového slovanství
První epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu se věnuje situaci Edvarda Beneše ve střetech pangermanismu a nového slovanství.
-
Edvard Beneš: K čemu zavazuje světová krize (19. 4. 1933)
Přečtěte si článek o rozhlasovém vysílání v Československu během hospodářské krize a o projevu Edvarda Beneše, který v překonání krize viděl šanci na upevnění demokracie.
-
Velikonoční mír a Alice Masaryková (14. 3. 1937)
Přečtěte si o Velikonočním míru Československého Červeného kříže. Ten za první republiky založila Alice Masaryková, která jej zároveň popularizovala pomocí rozhlasu.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »