Pro číslo. Povídka Karla Václava Raise ze souboru Horské kořeny
Je zima až praští. Švec Sejkora ale nedbá mrazu ani závějí a jde si zarputile „pro číslo“, tedy pro noviny. Čtení ho baví nade vše. „Přečetl bych všecko,“ říká, „ale není kdy. Myslívám si, kdybych tak neměl dětí, že bych zalezl na půdu do ticha, sedl do sena a jen bych četl!“ Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Na přelomu 19. a 20. století patřil Karel Václav Rais k nejpopulárnějším českým spisovatelům. Jako učitel měl možnost poznat pravou tvář českého venkova a její obraz se mu podařilo věrně přenést i do literární podoby. Zejména pokud jde o rodinné a mezigenerační soužití na venkově, které zachytil ve svých povídkových souborech Výminkáři, Rodiče a děti nebo Horské kořeny z roku 1892, ze které jsme vybrali i povídku Pro číslo.
Související
-
Antal Stašek: Švec Brabenec. Povídka ze souboru Blouznivci našich hor v režii Jiřího Horčičky
Švec měl čtyři velké vášně – hrát divadlo, chytat ptáčky zpěváčky, plést se pánům do politiky a Pánu Bohu do světového řádu. Smrt dcery ho ale úplně změnila...
-
Josef Štefan Kubín: Námluvy. Pomůže dohazovač sehnat mladému chalupníkovi nevěstu?
Povídka předního českého národopisce a spisovatele Josefa Štefana Kubína popisuje rituál námluv na venkově, a to se všemi pestrými detaily, zvyklostmi a tradicemi.
-
Charles Ferdinand Ramuz: Děs na hoře. Střet venkovského člověka se zlem velehorské přírody
Vysokohorská pastvina, kde se patrně ukrývá i jakési blíže nespecifikované zlo, musí být z důvodu ohrožení dobytka epidemií dobytčího moru izolována.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.