Pro číslo. Povídka Karla Václava Raise ze souboru Horské kořeny

17. srpen 2023

Je zima až praští. Švec Sejkora ale nedbá mrazu ani závějí a jde si zarputile „pro číslo“, tedy pro noviny. Čtení ho baví nade vše. „Přečetl bych všecko,“ říká, „ale není kdy. Myslívám si, kdybych tak neměl dětí, že bych zalezl na půdu do ticha, sedl do sena a jen bych četl!“ Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Přemysl Rut
Připravil: Luboš Koníř
Režie: Luboš Koníř
Natočeno: 2011
Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu.

Na přelomu 19. a 20. století patřil Karel Václav Rais k nejpopulárnějším českým spisovatelům. Jako učitel měl možnost poznat pravou tvář českého venkova a její obraz se mu podařilo věrně přenést i do literární podoby. Zejména pokud jde o rodinné a mezigenerační soužití na venkově, které zachytil ve svých povídkových souborech Výminkáři, Rodiče a děti nebo Horské kořeny z roku 1892, ze které jsme vybrali i povídku Pro číslo. 

autor: Luboš Koníř
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.