Antal Stašek: Švec Brabenec. Povídka ze souboru Blouznivci našich hor v režii Jiřího Horčičky
Dokud Brabenec „prtačil“, měl čtyři velké vášně – hrát divadlo, chytat ptáčky zpěváčky, plést se pánům do politiky a Pánu Bohu do světového řádu. Smrt milované dcery ho ale úplně změnila a z ševce se stal podivín. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Spisovatel Antal Stašek (otec Ivana Olbrachta) pracoval na sklonku devatenáctého století jako advokát v Semilech na severu Čech. Měl hluboké sociální cítění, které se odráží i v jeho literárních textech. V prózách shrnutých v knize Blouznivci našich hor (1869) charakterizoval podkrkonošské obyvatele, mezi kterými se poměrně rozsáhle šířilo spiritistické hnutí.
Související
-
Josef Štefan Kubín: Námluvy. Pomůže dohazovač sehnat mladému chalupníkovi nevěstu?
Povídka předního českého národopisce a spisovatele Josefa Štefana Kubína popisuje rituál námluv na venkově, a to se všemi pestrými detaily, zvyklostmi a tradicemi.
-
Josef Štefan Kubín: Nocleh. Humorný příběh z pera sběratele lidové slovesnosti z Podkrkonoší
Na severu Čech není bezpečno, válka jde krajem a nikdo neví, co ho čeká. Zraněný dragoun na útěku hledá nocleh. Dojde až k samotě, kde žije vdova se svou hezkou dcerou...
-
Charles Ferdinand Ramuz: Děs na hoře. Střet venkovského člověka se zlem velehorské přírody
Vysokohorská pastvina, kde se patrně ukrývá i jakési blíže nespecifikované zlo, musí být z důvodu ohrožení dobytka epidemií dobytčího moru izolována.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka