Podhůří maďarské Mátry. Region spíše neznámý, leč přitažlivý
Nejvyšší a co do rozlohy největší maďarské pohoří, Mátra, je vlastně jen trochu více zvlněnou krajinou severovýchodního Maďarska. Nejvyšší hora Kékes má pouhých 1014 metrů, přesto zde ještě v dubnu můžeme narazit na sněhová pole. Letošní Výlety s Vlavou nás provedou jejím severním podhůřím, kde se najde rozhodně více důvodů k návštěvě, než stačíme představit.
Vybrali jsme místa spojená jednak s historií, ale také s aktuální kulturou. Východištěm se nám staly severní svahy horského masivu, které pomalu přecházejí do Cerové vrchoviny, malého kopcovitého pásma na samých hranicích se Slovenskem. A právě na těchto hranicích leží i vesnice Cered, kde kromě včelařství a husích chovů vládne soudové umění.
Maďarsko-rakouský výtvarník, nedávný padesátník Csaba Fürjesi, zde s přáteli už před čtvrtstoletím založil dodnes funkční uměleckou kolonii, která nabízí rezidenční pobyty s vybavením pro výtvarnou tvorbu, od textilní přes grafickou až po sochařskou. Za vše hovoří čísla, Cered už navštívilo přes 300 výtvarníků ze třiceti evropských zemí a díky finanční podpoře obce, města, Evropské unie i přátel je dnes nově k dispozici šest rekonstruovaných domků jižního střihu a zcela nová galerie i s dalším rezidenčním bytem, grafickou dílnou a fotokomorou.
Ve vedlejší vesnici, už slovenské, má sídlo muzeum hmotné kultury jižního Slovenska a severního Maďarska, které během čtvrtstoletí vybudoval Vilmós Ladoczki, nadšený a ceněný sběratel všeho, čeho se lidská ruka v tomto koutu za staletí dotkla.
Správní středisko oblasti třicetitisícový Salgotarján stojí za to vidět především díky brutalistní architektuře budovy místního muzea a galerie. Instituce ovšem představuje i významné regionální autory, starší i současné a také velkou expozici sklářství, které bylo ve městě přes sto let domovem.
Na celou nevelkou oblast dohlíží opečovávané ruiny dvou strážních hradů, Salgó a Somosky, které si ve svých zdech nesou především šrámy z tureckých nájezdů v 17. a 18. století.
Související
-
Poprvé vysídleni v době protektorátu, podruhé v minulém režimu. Putování krajinou Středních Brd
S ředitelem Muzea Středních Brd RNDr. Martinem Langem putovali autoři pořadu Tamara Salcmanová a Miroslav Buriánek.
-
Odyssea soudního sluhy aneb Putování Šumavou ve stopách hrdiny povídky Karla Klostermanna
Autoři pořadu Miroslav Buriánek a Tamara Salcmanová putují cestou soudního sluhy a objevují šumavské zajímavosti i osobnosti.
-
Tančící řeka, Důl Obrů nebo Blesková hora. Vydejte se na výlet do Krkonoš neznámých!
Vydejte se s námi na krkonošskou pouť. Premiéra cyklu Výlety s Vltavou odhalí neznámou tvář našeho nejnavštěvovanějšího pohoří.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.