Odyssea soudního sluhy aneb Putování Šumavou ve stopách hrdiny povídky Karla Klostermanna

28. červenec 2023

Autoři pořadu Miroslav Buriánek a Tamara Salcmanová putují cestou soudního sluhy a objevují šumavské zajímavosti i osobnosti. Šumavského obra Rankelského Seppa. Andrease Hartauera, autora tzv. šumavské hymny, i šumavské světáky. Vydají se na rozhlednu Javorník i do Muzea Šumavy v Kašperských horách. Ochotnými průvodci jsou jim Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy a básník a spisovatel Ondřej Fibich.

Připravili: Miroslav Buriánek, Tamara Salcmanová, Vladimír Horpeniak
Premiéra: 24. 7. 2023
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.

Odyssea soudního sluhy aneb putování Šumavou ve stopách hrdiny povídky Karla Klostermanna. Být soudním sluhou nebylo v 19. století jednoduché povolání, zvláště na Šumavě, kde obydlí byla často od sebe hodně vzdálena a navíc postrádala řádnou adresu. Karel Klostermann popisuje trnitou cestu soudního úředníka Mastílka, který má těsně před vánočními svátky doručit obsílku jakémusi Josefu Voldřichovi. A to v kraji, kde se Voldřich jmenuje každý druhý.

autoři: Miroslav Buriánek , Tamara Salcmanová , vladimír Horpeniak
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.