Klostermann a Šumava. Pořad ke 100. výročí úmrtí spisovatele
Pořad k 100. výročí úmrtí Karla Klostermanna připravila a uvádí Alena Blažejovská. Zazní pásmo Barbory Fukalové, v němž nás „svou“ Šumavou provedou Karel Klostermann, Eliška Krásnohorská a Adolf Heyduk. Současnou Šumavou pak Alenu Blažejovskou provázejí básníci Ondřej Fibich, Radek Štěpánek a literární vědec Michal Hořejší. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V červenci uplyne sto let od úmrtí spisovatele spojeného se Šumavou – Karla Klostermanna. Ve své době byl podle bohemisty Michala Hořejšího z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích považován za autora dobrodružné literatury a byl vydáván a čten vedle verneovek. Přesto se stali právě Klostermann a jeho dílo iniciačními, pokud jde o naše současné vnímání Šumavy. O Šumavě ve své době psali například Adolf Heyduk a Eliška Krásnohorská – právě jejich texty byly v roce 1883 zařazeny do prvního dílu vlastivědných Ottových Čech, věnovaného Šumavě. Klostermann byl kmenovým autorem jiného nakladatele – J. R. Vilímka, a tak se jeho texty ve sborníku neobjevily. Vztah konkurence, ale i společné lásky k Šumavě předpokládá u všech tří autorů dramatizované pásmo studentky JAMU Barbory Fukalové. Exponuje fiktivní situaci, kdy se zmínění spisovatelé na cestě Šumavou potkávají a vzájemně „trumfují“ ukázkami ze svých děl.
Související
-
Vydejte se za horskými velikány v Poledních koncertech Lukáše Hurníka
Sedmietapový výšlap k vrcholům geografickým i uměleckým. Připravil a uvádí šéfredaktor hudební stanice D-dur Lukáš Hurník.
-
Tančící řeka, Důl Obrů nebo Blesková hora. Vydejte se na výlet do Krkonoš neznámých!
Vydejte se s námi na krkonošskou pouť. Premiéra cyklu Výlety s Vltavou odhalí neznámou tvář našeho nejnavštěvovanějšího pohoří.
-
Pustevny, Labská bouda nebo Ještěd. Jak se stavělo a staví v českých horách
Lidová secese, brutalismus a dnes minimalismus, který fandí ekologii a udržitelnosti.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.