Vydejte se za horskými velikány v Poledních koncertech Lukáše Hurníka
Lukáš Hurník coby horský vůdce nabízí na Vltavě v Poledních koncertech pohodlnou túru po hudebních dílech inspirovaných horami, během níž nedojde k žádnému převýšení, o zážitky však nebude nouze.
Hudebníci tráví většinu svého času cvičením na nástroj, skladatelům je nejlépe v jejich pracovnách. Přesto se mezi nimi najdou sportovně založení jedinci, kteří jsou připraveni vyrazit s batohem kamsi vzhůru, kde je řídký vzduch a počasí se mění po minutách. Patří k nim hobojista Vilém Veverka, amatérským horolezcem byl i Vítězslav Novák. Ten své zážitky z hor, kde prožil i horké chvilky uprostřed bouře, převtělil do symfonické básně v Tatrách. Nevím, jestli Richard Strauss také něco podobného osobně absolvoval, ale bouře v jeho Alpské symfonii je ještě drtivější. To jsou tedy hory nebezpečné. V hudbě ale převládají horské obrázky idylické. Třeba u Foerstera nebo i u Jana Kučery, který věnoval svou – tak trochu nostalgickou – první symfonii Šumavě.
Naše hory jsou dále zastoupeny Blaníkem, pod nímž se narodil Jan Dismas Zelenka, a Krkonošemi: v Jilemnici se narodil varhaník a pedagog Stanislav Mach. Co se do pořadů nedostalo, jsou dvě skladby od Michala Pavlíčka: Ó hory, ó hory, a Stromboli. To jsou skvělé rockové kusy, ale jejich sound by byl na Polední koncert až moc hutný.
Související
-
Chrám nedokončený víc k nebi jásá. Poslechněte si hudbu a příběhy nedokončených děl skladatelů
Citát z básně Antonína Sovy je vetknut coby motto Poledních koncertů, které se věnují velmi specifickému segmentu klasického repertoáru. Nedokončeným skladbám.
-
Láska je láska. Obraz lásky v dílech slavných českých i světových skladatelů
Málokteré téma vyhovuje hudebním zpracování tak, jako láska, protože je nabito nejsilnějšími emocemi, stejně jako hudba. Připravil a uvádí Lukáš Hurník.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.