Chrám nedokončený víc k nebi jásá. Poslechněte si hudbu a příběhy nedokončených děl velkých skladatelů
Citát z básně Antonína Sovy je vetknut coby motto Poledních koncertů, které se věnují velmi specifickému segmentu klasického repertoáru. Skladbám, které jejich autoři nestihli, nebo z jiných důvodů nemohli dokončit. Některé na sebe necháme dolehnout v jejich „dokonalé nedokončenosti“ (co lze přidat ke dvěma geniálním větám Schubertovy Nedokončené?), jiné se zaskví citlivě přioděny cizím rouchem.
Třeba Schubertova Klavírní sonáta Reliquie v dopracování Ernsta Křenka, Mozartovo (a Süssmayrovo) Requiem v revizi a s dokomponovanými partiemi z pera Roberta Levina nebo Mahlerova Desátá dokončená Deryckem Cookem. Druhý, úterní díl série nabídne zážitek zcela mimořádný: Po první větě Beethovenovy Desáté, kterou v 80. letech minulého století ve své hypotetické rekonstrukci představil muzikolog Barry Cooper, zazní věta třetí a čtvrtá. Ty na základě Beethovenových sporých skic k tomuto dílu složila umělá inteligence. Vyrovná se těm největším géniům klasické hudby, nebo se má ještě co učit? Poslouchejte a odpovězte si sami.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.