Poezie horolezení. Lezení po skalách jako umělecké dílo

31. srpen 2023

Horolezectví není jen sportovní výkon nebo životní styl. Překvapivě se do něj promítá třeba choreografie, ovlivňuje výtvarné umění a je úzce propojené s hudbou. V dokumentu Lenky Nechvátalové se představí lidé, kteří v lezení vidí krásu.

Autorka: Lenka Nechvátalová
Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Radek Veselý
Premiéra: 29. 12. 2022
Produkce: Petra Petříčková
Z deníků Míry Šmída čte Jan Herget.

Úcta k velehorám provází lidstvo od nejdávnějších dob. V čem tkví tak hluboká krása hor a skal, kvůli které stojí za to riskovat život? Blízkost přírody, bivaky pod hvězdami, ticho a samota formují celkový lezcův pohled na svět. Jakýma očima ho vidí? Skály a hory jsou múzou přetavenou do deníkových zápisů, do kreseb a jedinečných fotografií. Dokument zachycuje poezii horolezectví z deníků legendární postavy Míry Šmída. Přináší pohled do světa skal prostřednictvím různých generací lezců. Nahlíží do duší těch, kterým jsou skály a hory vším.

V dokumentu vystupují Radoslav „Radar“ Groh, Libor Dušek, Petr Prachtel, Zdeněk „Háček“ Hák, Kuba „Ratlík“ Kácha, Standa „Sany“ Mitáč, Petr Dvořák.

autor: Lenka Nechvátalová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.