Putování za moravskými staviteli cimbálů z Podbeskydí až na Slovácko
Po tajemství dřeva, strun i duše pátrá autor pořadu Miroslav Zelinský. Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 2024. Poslechněte si premiérové díly v pořadu Výlety s Vltavou.
Putování za moravskými staviteli cimbálů nejsou výlety v pravém slova smyslu. Nebudeme obdivovat krásy přírody, stopy historie, ba ani um architektů. Zajímají nás především naši hostitelé, byť i místa, kde staví své nástroje, za prázdninovou návštěvu rozhodně stojí.
Vydáme se severojižní cestou od Podbeskydí na severní Moravě. Zaklepeme na dveře dílny Miroslava Holiše v Myslíku u Palkovic, Jana Pustky ve Lhotce pod Ondřejníkem, Pavla Všianského na Kraví hoře v Brně, Pavla Švorby v Kyjově na Slovácku a Jiřího Galušky v Ostrožské Nové vsi.
Dovíme se, jaké dřevo vhodné na stavbu nástroje, proč se objevil vylehčený cimbál, jestli existují v jednotlivých dílnách výrobní tajemství nebo co je třeba udělat, když na muziku začne pršet. Stavba jednoho cimbálu vyžaduje až tři měsíce práce, ale zájemce si často počká až dva roky. Staví se samozřejmě na zakázku podle přání muzikanta, který se na podobě a případně i zvuku nástroje může podílet. Zuzka Lapčíková například vlastní jediný basový cimbál, který u nás najdete. Nástroje vyrobené rukama těchto mistrů bychom mohli slyšet i na Tajwanu, v Japonsku, v USA nebo na Šumavě.
V dílnách si většinou vyrábějí i struny, zcela samostatnou kapitolou je ovšem výroba paliček, bez kterých je cimbál němý. Nikdo z navštívených stavitelů se tomuto řemeslu nevěnuje, vyžaduje prý spíš houslařské ruce. Dobrou zprávou je, že zájem o hru na cimbál neklesá. Cimbálové kurzy každoročně pořádané na různých místech Moravy nestačí zájem malých adeptů pokrýt.
Na pouť za cimbály zvou autor pořadu Miroslav Zelinský a jeho syn Mikuláš, který občas cimbál sám rozezní.
Související
-
Vít Pohanka: Folklor pro třetí tisíciletí. Lidové umění prokazuje životaschopnost i v moderní době
Dokument Víta Pohanky, ve kterém při cestách po jižní Moravě i jinde zjišťuje, co je živnou půdou folkloru a proč v některých regionech takřka vymizel.
-
Hit Nothing Else Matters v podání cimbálové muziky obletěl svět. Video sdílela i samotná Metallica
„Hráli jsme ho jako přídavek na koncertu Českého rozhlasu Plzeň. A stalo se z toho virální video, které proletělo celým světem,“ říká o coveru písně Nothing Else Matters cimbalistka Vlaďka Křenková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.