Na co myslíme, když čteme Klostermanna? Co hledáme v díle šumavského barda sto let po jeho smrti?

10. červenec 2023

V neděli 16. července tomu je sto let, co zemřel spisovatel Karel Klostermann, který ve svém díle zachytil drsný život v horách, podhůří, na stráních i blatech. Čím to, že dosud oslovuje čtenáře a jak si je získával na přelomu 19. a 20. století? Byl to spíš autor dobrodružné literatury, nebo „národní spisovatel“? A co nám vlastně říká o Šumavě?

Nastíněnými tématy se zabývá lingvista Michal Hořejší spolu s literární historičkou Veronikou Faktorovou, autoři připravované publikace a aktuální výstavy Karel Klostermann a zrod Šumavy. U příležitosti 100. výročí Klostermannova úmrtí se podělili o svá bádání i s redaktorkou Šárkou Jančíkovou a posluchači Mozaiky. 

Lingvista Michal Hořejší a literární historička Veronika Faktorová

Čtěte také

Jakým způsobem uchopil kronikář Šumavy, šumavský romanciér nebo bard či „básník Šumavy" prostor, o němž pojednává a jak se tento obraz posouvá do dnešních dnů? Nakolik byl jako autor ve své době oblíbený, z jakých kořenů jeho popularita vycházela a čím čtenáře fascinuje i v současné době? Jakou zásluhu na tom měl jeho výhradní nakladatel J. R. Vilímek? Kolik jako autor vydělával a jaký byl životní cyklus jeho textů? Jak komunikoval se svým publikem? Z čeho vzešla jeho mytizace coby znalce, průvodce i svědka Šumavy a nakolik se traduje i dosud?

V rozhlasovém cyklu Karel Klostermann a zrod Šumavy byla použita hudba Neila Younga a citáty z Klostermannových knih, audioknih i z filmových adaptací (Ze světa lesních samot a Mlhy na blatech).

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.