Karel Klostermann a zrod Šumavy. Jakým způsobem literatura formuje naše vnímání prostoru?

31. červenec 2023

Vidíme Šumavu dodnes jako divočinu zpustošenou vichřicemi a kůrovcem? Je to skutečná charakteristika specifického prostoru, nebo ji ovlivňuje třeba i jeho zobrazení, jak ho známe z knih Karla Klostermanna? A jak zmíněného autora vlastně čteme a co lze možná nahlížet z jiné perspektivy?

Čtěte také

Karel Klostermann ve své době nabídl zcela specifický literární obraz Šumavy. Na čem ho zakládal a v čem byl jiný, než jak o Šumavě vyprávěla tehdejší literatura? Do jaké části Šumavy své příběhy situoval? Jak konstruoval obraz Šumavy coby divočiny? Jakou roli hraje v jeho díle vichřice z roku 1870? Kde se vzalo přesvědčení o náhlém zániku „původních šumavských pralesů“? Odrážela se oblíbenost jeho děl v šumavské turistice podobně, jako v současnosti zpopularizovaly romány Žítkovské bohyně oblast Moravských Kopanic nebo Šikmý kostel kraj staré Karviné? Měla tehdy turistika i povahu národního střetu? A jakou roli v tom hrál Klostermann a jaký byl jeho postoj k národnostní otázce? Jakým způsobem tedy Klostermann stál u takzvaného zrodu Šumavy a jak se mýtus „staré Šumavy“ nebo „Klostermannovy Šumavy“ propisuje do dnešního pohledu?

Šumava z rozhledny Poledník

V pokračování cyklu o Karlu Klostermannovi si o tom redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková povídala s literární historičkou Veronikou Faktorovou a lingvistou Michalem Hořejším, autory výstavy i chystané publikace Karel Klostermann a zrod Šumavy.

V rozhlasovém cyklu Karel Klostermann a zrod Šumavy byla použita hudba Neila Younga a citáty z Klostermannových knih, audioknih i z filmových adaptací (Ze světa lesních samot a Mlhy na blatech).

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.