Poslechněte si záznam vystoupení Operní gala Zuzany Markové a Lukáše Klánského

20. srpen 2022

Poslechněte si záznam vystoupení dvou mladých českých umělců, kteří se představili 30. ledna 2021 v liduprázdné Dvořákově síni. Pandemická opatření nedovolila účast publika, ale oba hudebníci to dokázali obrátit ve svůj prospěch a vytvořili večer plný klidného soustředění a meditativního ztišení.

Zuzana Marková, která už má za sebou vystoupení třeba v pařížské Opeře Garnier, v londýnské Covent Garden nebo v japonské Suntory Hall, představovala unikát už v čase studia na Pražské konzervatoři. V prvním ročníku totiž začala studovat hned tři obory – vedle zpěvu take klavír a dirigování. A jako zpěvačka dostala tu nejlepší myslitelnou průpravu – coby dcera sólistky opery ND v Praze Jiřiny Markové byla v kontaktu s hudbou, zpěvem a dramatickým uměním od nejranějšího dětství, kdy se batolila kolem klavíru, u něhož matka cvičila nebo vyučovala. Mimo to samozřejmě pravidelně docházela do divadla na představení a na zkoušky.

Všestranné hudební školení na Pražské konzervatoři považuje Zuzana Marková za zásadní i z pohledu svého zaměření na sólový zpěv. Dokáže si zahrát jakýkoli klavírní part, případně se sama doprovodit – což prý po ní jednou požadovala komise při předzpívání v divadle. Dokáže se zorientovat v orchestrální partituře, nemá-li k dispozici klavírní výtah dané opery. A neocenitelnou praxi získala take díky svému sbormistrovskému působení v Dětské opeře Praha. Dnes žije střídavě v Čechách a v Itálii, kde potkala svého životního partnera a založila rodinu. Zuzana Marková si pro pražský koncert, který jsme vysílali v přímém přenosu, připravila italský a český repertoár, Lukáš Klánský se zapojil i jako sólista několika virtuózními drobnostmi.

Operní gala Zuzany Markové a Lukáše Klánského |  Dvořákova síň 30. ledna 2021

Koncert si můžete poslechnout přesně tak, jak loni v lednu zazněl, včetně průvodního slova přímo z místa i včetně přestávky, ve které jsme si připomínali někdejší Italský rok na Vltavě pořady o italské kuchyni a Petrarkových sonetech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...