Collegium 1704 zahájilo sezónu Myslivečkovým veledílem. Poslechněte si záznam oratoria Abraham a Izák
Oratorium Abraham a Izák Josefa Myslivečka zaznělo v polovině října v Praze. Přinášíme záznam.
V Operním večeru nabízíme tentokrát setkání s renomovaným souborem Collegium 1704 a jeho zakladatelem a uměleckým vedoucím Václavem Luksem. Čeká nás záznam koncertního provedení posledního oratoria Josefa Myslivečka Abraham a Izák, kterým Václav Luks se svým ansámblem a výhradně zahraničními vokálními sólisty otevřel letos v říjnu svou aktuální sezónu.
Příběh, který tu autor zpracovává, patří k nejznámějším starozákonním vyprávěním a jeho ústředním tématem je stále aktuální konflikt mezi dvěma vztahy, které jsou pokládány za nedotknutelné a pro přežití lidského společenství podstatné. Jde jednak o vztah mezi rodiči a dětmi, jednak o vztah k Bohu jako k nejvyšší morální instanci.
Po Janu Dismasu Zelenkovi je Josef Mysliveček další výraznou skladatelskou osobností, na kterou se Václav Luks systematicky zaměřil a jejímž ambasadorem se stal; Luksovo zacílení na tyto dva velikány české hudby se ovšem časově překrývá, neboť Myslivečkovu operu L’Olimpiade nastudoval v pražském Národním divadle už v roce 2013.
Související
-
Příběhy antických hrdinů a hrdinek v barokních operách
Staré antické mýty i verše − to jsou zdroje hrdinských příběhů dávných časů. Připomeneme osudy čtyř statečných, kteří se stali hlavními postavami oper barokních skladatelů.
-
Il Boemo. Portrét skladatele Josefa Myslivečka bojuje o cenu na filmovém festivalu v San Sebastianu
Snímek Petra Václava Il Boemo má za sebou světovou premiéru. Historický velkofilm zpracovává portrét nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka.
-
Il Boemo
Hudba z oper Josefa Myslivečka, kterou v souvislosti s životopisným filmem o tomto skladateli pozdního baroka nahrálo Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka