Il Boemo

12. září 2023

Kompaktní disk s hudbou z oper Josefa Myslivečka, kterou v souvislosti s životopisným filmem o tomto skladateli pozdního baroka nahrálo Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Hodnocení připravila Helena Havlíková.

(…) I jen z hudebních ukázek, které se vejdou do Alba dne, je zřejmé, s jakým temperamentem Václav Luks a Collegium 1704 přistupuje k interpretaci Myslivečkových oper s intenzitou kontrastů a vyjádření afektů. Vedle Emöke Baráth, Philippa Jarousskyho, ale i mezzosopranistky Sophie Harmsen, tenoristy Krystiana Adama, sopranistky Raffaelly Milanesi je další vynikající sólistkou, která má zásluhu na vysoké úrovni nahrávky Il boemo, sopranistka Simona Šaturová. Hlas a své pěvecké umění poskytla ve filmu Caterině Gabrielli, hvězdě tehdejšího operního nebe. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.