Markéta Cukrová zpívá romantické písně Antonína Dvořáka, Césara Francka nebo Hectora Berlioze. Poslechněte si záznam recitálu
Renomovaná česká mezzosopranistka se představila na sólovém recitálu v Anežském klášteře v rámci MHF Pražské jaro 2022. Své podání písní českých a francouzských autorů pak okomentovala i v rozhlasovém studiu.
Pěvkyně Markéta Cukrová slaví v letošním roce významné jubileum a v jejím uměleckém životě se odehrává celá řada převratných událostí. Řadu let jsme jí vnímali jako přední specialistku na hudbu starších stylových období, které se Markéta Cukrová samozřejmě i nadále drží a věnuje.
Nově ale vstoupila do stálého angažmá opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde ji můžeme vidět třeba v opeře Arriga Boita Mefistofeles. Hostuje v operních divadlech v Ostravě a v Brně, kde se představuje v širokém stylovém rozpětí; v Offenbachových Hoffmannových povídkách ztvárňuje Múzu - Niklase, v Mozartově Kouzelné flétně pojaté v duchu sci-fi zpívá Druhou dámu, v Křičkově opeře Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší se představuje jako nezvedený puberťák Cedrik.
Čtěte také
Nedávno jsme jí viděli také třeba v soudobé opeře Kaaji Sariaho Láska na dálku. Český rozhlas pořídil 19. června 2022 v Anežském klášteře záznam sólového recitálu Markéty Cukrové, kde zazpívala písně Antonína Dvořáka, Václava Jana Tomáška, Césara Francka a Hectora Berlioze. To vše svědčí o mimořádném stylovém záběru Markéty Cukrové a ukazuje, že vnímat ji pouze ve „škatulce“ staré hudby by bylo velmi nespravedlivé.
Poslechněte si záznam recitálu Markéty Cukrové z Pražského jara 2022. Pěvkyně přijala pozvání autora pořadu Vojtěcha Babky do studia a spolu s ním čerstvé nahrávky také okomentuje.
Související
-
Hana Blažíková a Tiburtina Ensemble na Pražském jaru
Vize a sny. To je jeden z programových projektů letošního ročníku Pražského jara, jehož podstatou je spojení hudby starých mistrů s tvorbou současných autorů.
-
Já, Karel Ančerl. Autobiografické vyprávění jednoho z nejvýraznějších světových dirigentů
Karel Ančerl dodnes patří k zásadním poválečným dirigentům, jeho životní cestu předurčily válka a židovské kořeny.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.