Markéta Cukrová zpívá romantické písně Antonína Dvořáka, Césara Francka nebo Hectora Berlioze. Poslechněte si záznam recitálu

28. květen 2022

Renomovaná česká mezzosopranistka se představila na sólovém recitálu v Anežském klášteře v rámci MHF Pražské jaro 2022. Své podání písní českých a francouzských autorů pak okomentovala i v rozhlasovém studiu.

Pěvkyně Markéta Cukrová slaví v letošním roce významné jubileum a v jejím uměleckém životě se odehrává celá řada převratných událostí. Řadu let jsme jí vnímali jako přední specialistku na hudbu starších stylových období, které se Markéta Cukrová samozřejmě i nadále drží a věnuje.

Markéta Cukrová

Nově ale vstoupila do stálého angažmá opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde ji můžeme vidět třeba v opeře Arriga Boita Mefistofeles. Hostuje v operních divadlech v Ostravě a v Brně, kde se představuje v širokém stylovém rozpětí; v Offenbachových Hoffmannových povídkách ztvárňuje Múzu - Niklase, v Mozartově Kouzelné flétně pojaté v duchu sci-fi zpívá Druhou dámu, v Křičkově opeře Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší se představuje jako nezvedený puberťák Cedrik.

Čtěte také

Nedávno jsme jí viděli také třeba v soudobé opeře Kaaji Sariaho Láska na dálku. Český rozhlas pořídil 19. června 2022 v Anežském klášteře záznam sólového recitálu Markéty Cukrové, kde zazpívala písně Antonína Dvořáka, Václava Jana Tomáška, Césara Francka a Hectora Berlioze. To vše svědčí o mimořádném stylovém záběru Markéty Cukrové a ukazuje, že vnímat ji pouze ve „škatulce“ staré hudby by bylo velmi nespravedlivé.

Poslechněte si záznam recitálu Markéty Cukrové z Pražského jara 2022. Pěvkyně přijala pozvání autora pořadu Vojtěcha Babky do studia a spolu s ním čerstvé nahrávky také okomentuje.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...