Synergie a sebeorganizace v přímém přenosu. Závěrečný koncert Pražského jara nabídl premiéru Superorganisms Miroslava Srnky
V Roce české hudby patřil závěr festivalu Pražské jaro tvorbě českých skladatelů. Zazněla díla Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka nebo Josefa Suka a také evropská premiéra kompozice Superorganisms Miroslava Srnky. Napsal ji na společnou objednávku Berlínských filharmoniků, NHK Symphony Orchestra Tokyo, Los Angeles Philharmonic, Orchestre de Paris a České filharmonie.
PROGRAM
Miroslav Srnka: Superorganisms (evropská premiéra)
Leoš Janáček: Putování dušičky pro housle a orchestr
Antonín Dvořák: Mazurek pro housle a orchestr op. 49
Josef Suk: Praga, symfonická báseň op. 26
INTERPRETI
Česká filharmonie
David Robertson – dirigent
Josef Špaček – housle
O přestávce vysíláme rozhovor se skladatelem Miroslavem Srnkou, který vede Michaela Vostřelová.
Dvacetiminutové dílo vznikalo před dvěma lety, tedy v době, která podle jeho slov nemůže vyřešit svoje problémy bez semknutí lidského superorganismu. Skladatel se ale nesnaží svým dílem přinést konkrétní řešení. Tvorba je pro něj způsobem, jak přijmout osobní zodpovědnost. „Z mého pohledu je nepochopitelný a nepřijatelný postoj se o svět kolem sebe nezajímat. A každý by tak dle mého měl činit na poli, na kterém má šanci něco říct nebo posunout,“ říká skladatel.
Superorganisms jdou do abstrakce, upozorňují na komplexní vztah individua a kolektivu v 21. století. Příkladem jsou superorganismy v přírodě. Společenství mravenců, včel, korálů i hub mohou fungovat jen díky synergii a sebeorganizaci.
Související
-
Světová premiéra na Pražském jaru. Orchestr Radio France přivezl novou skladbu Kryštofa Mařatky
Jediné vystoupení Filharmonického orchestru Radio France z Paříže se na Pražském jaru odehrálo 27. května.
-
Oslavte 75 let soutěže Pražské jaro. Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí Jakub Klecker
Na koncertě 15. května vystoupili v Rudolfinu domácí i zahraniční hudebníci, kteří soutěží úspěšně prošli a získali díky ní dobrou pozici na začátku své profesní dráhy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.