Zoufalé činy a totalita podle Komenského. Dvě světové premiéry z New Opera Days Ostrava
Nedávno vzrušil českou veřejnost fingovaný teroristický čin, před čtyřmi staletími pohnul myšlením západního světa Jan Amos Komenský. Zmatený důchodce i otec moderního vzdělání stáli u zrodu námětů k aktuálním operním výpovědím skladatelů Haštala Hapky a Františka Chaloupky.
Opera Až tu všichni budou vychází ze skutečné události, která se stala roku 2017. Důchodce na mladoboleslavsku pokácel několik stromů na železniční trať a pokusil se vzbudit dojem, že se jedná o dílo islámských teroristů. Chtěl vybudit společnost k větší aktivitě proti migrantům.
Tvůrčí tým tvořený skladatelem Haštalem Hapkou, režisérkou Vilmou Bořkovec a dramaturgyní Magdalenou Jiřičkou Stojowskou se nepokouší o operní dokument, ale mapuje okolnosti, které starého člověka k nešťastnému činu přivedly. Rodinné drama má tragikomický nádech a připomíná atmosférou novou vlnu českého filmu ze 60. let. Hudba je napsaná pro jazzové kombo a smyčcové kvarteto, zvláštností obsazení je čtvrttónový vibrafon.
Usilování Jana Amose Komenského o organickou jednotu všeho vědění – čili pansofii – inspirovalo Františka Chaloupku k opeře Zaprodanec, k níž si napsal i libreto. Současným obrazem pansofie je podle skladatele univerzální aplikace Amos, která ovládá lidské životy. V těch mají splynout práce i volný čas, rodina i korporáty, osobní i společenské aspekty života.
Aplikaci testuje hlavní hrdina opery Pilot John, vše se odehrává na palubě letadla, které letí vstříc univerzálně šťastné budoucnosti. Chaloupka jde často až k hitovým melodiím, které se opakují jako refrény populárních písniček. Usilovné navozování pozitivních nálad však vzbuzuje pochybnosti o jejich pravdivosti a skutečné podstatě.
Opery Až tu všichni budou a Zaprodanec uvedl letos v červnu festival New Opera Days Ostrava mezi celkovými sedmi světovými a českými premiérami. Obě díla vznikla na základě festivalové objednávky.
Ve světové premiéře opery Až tu všichni budou účinkují Vladislav Georgiev jako Děda, Viera Pavlíková jako Babička, Zbigniew Kalina jako Otec, Anežka Matoušková coby dcera a vnučka Johana, Danny Takieddin jako syn a vnuk Peťa, Alžběta Vomáčková jako Sousedka a Barbora Špačková jako Policistka. Jazzové kombo, smyčcové kvarteto a vůbec celé provedení diriguje Patrik Kako.
Světovou premiéru opery Zaprodanec provedli barytonista Felix Heuser jako pilot John, sopranistka Markéta Drabina Schaffartzik jako Žena – Letuška, v roli jejich dcery Grety sopranistka Zuzana Smrčková, tenorista a kontratenorista Martin Javorský jako hrabě de Geer, Ko-pilot a Stevard. Stevardy a Stevardky zpívá smíšený sbor Canticum Ostrava pod vedením sbormistra Jurije Galatenka, hraje orchestr Ostravská Banda, provedení řídí dirigent Bruno Ferrandis.
Související
-
5 dní, 7 operních premiér. V Ostravě začíná mezinárodní festival současné opery NODO
Ve spolupráci Ostravského centra nové hudby a Národního divadla moravskoslezského bude uvedeno celkem sedm operních projektů.
-
Znám jednu dívku 6: Ann Cleare, skladatelka na zelené irské louce
Osvobozuje irskou hudbu od stereotypů, zůstává však se zemí úzce svázaná. V hudbě Ann Cleare jsou slyšet ozvěny pravěkého osídlení i nevratné změny krajiny a přírody.
-
Ostrava opět centrem nové opery! Festival NODO představí pět děl současných skladatelů
Festival NODO (New Opera Days Ostrava) se koná každé dva roky. Letos se uskuteční od pátku 28. do neděle 30. srpna a nabídne celkem pět projektů.
Nejposlouchanější
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.