Ostrava opět centrem nové opery! Festival NODO představí pět děl současných českých i zahraničních skladatelů

27. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zkouška festivalu NODO/ Dny nové opery Ostrava

Festival NODO (New Opera Days Ostrava) se koná každé dva roky. Jde v celorepublikovém kontextu o zcela mimořádnou přehlídku děl ve světových a českých premiérách. Letos se uskuteční od pátku 28. do neděle 30. srpna a nabídne celkem pět projektů. 

Festival organizuje Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice. Jeho cílem je podle slov uměleckého ředitele centra Petra Kotíka přispět k otázkám rozvoje opery a ukázat možnosti a podoby hudebního divadla v 21. století. 

Zkouška, festival NODO/ Dny nové opery Ostrava 2020

„Je to hudba naší doby, opera naší doby. Jde o díla, která představují, jak se dnes tvoří. A jsou z různých konců světa. Máme operu od kanadsko-srbské skladatelky, od anglického skladatele, který žije a učí v Holandsku, máme dva české autory a jednoho slovenského. To, co je na té dnešní umělecké cestě zajímavé, je absolutně radikální odklon od tradiční formy dramatu nebo narativnosti k situaci. To už začal na divadle Beckett s Čekáním na Godota. Ten shakespearovský koncept dramatu je zkrátka pryč. A když se podíváme v detailu na všechny opery, které letos uvedeme, všechny jsou o nějaké situaci. Jedna myšlenka a vy jdete stále hlouběji a rozvíjíte ji…“

Čtěte také

Sám Petr Kotík bude v pátek 28. srpna 2020 v půl sedmé večer dirigovat v ostravském divadle Antonína Dvořáka světovou premiéru chuťově-čichové komorní (ne)opery Marka Keprta z let 2019–20 s názvem Hibiki, Hibiki, vzhmoť!

„Partituru jsem dostal před dvěma týdny a byla to velmi těžká práce se připravit. Ale jde nám to velmi dobře, dokonce na první zkoušce jsme byli schopni přehrát celou operu od začátku do konce, k překvapení samotného autora. Jedná se o velice zajímavý koncept. Je to opera, která vlastně operou není, ale jde spíš o hudební divadlo o pití whisky. Ale samozřejmě není to jen o tom. Vystupují tam dva herci a čtyři zpěváci, kteří jsou párováni. Každý zpěvák má vedle sebe jednoho instrumentalistu. A potom je tam ještě malý orchestr,“ dodává Kotík.  

Z příprav festivalu NODO/ Dny nové opery Ostrava, 2020

Festival využije v pátek a neděli obě budovy Národního divadla moravskoslezského, v sobotu se přesune do Dolní oblasti Vítkovice. V Ostravě se představí umělci z Evropy i z různých míst České republiky. Na místo operního orchestru zasedne mezinárodní Ostravská banda.

Organizátoři festivalu NODO se letos rozhodli kvůli cestovním omezením pro zájemce z řad zahraničního publika vybrané opery živě streamovat – technika to umožní v ostravských Divadlech Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona. Jedná se o představení oper Marka Keprta (28. srpna od 18:30), Any Sokolović (28. srpna od 20:30) a Richarda Ayrese (30. srpna od 18:30). Opery bude možné živě sledovat přes Facebook Ostravského centra nové hudby a také na YouTube kanálu. K záznamu opery Marka Keprta se vysílání Českého rozhlasu Vltava vrátíme v podzimních měsících.

Program NODO 2020:

28. 8. 2020, 18:30, Divadlo Antonína Dvořáka 
Marek Keprt: Hibiki, Hibiki, vzhmoť! (světová premiéra)

28. 8. 2020, 20:30, Divadlo Antonína Dvořáka 
Ana Sokolović: Svatba (česká premiéra)

29. 8. 2020, 18:30, BrickHouse, Dolní oblast Vítkovice 
Michal Rataj & Katharina Schmitt: Nauka o afázii (světová premiéra)

29. 8. 2020, 20:30, Kompresorovna, Dolní oblast Vítkovice 
Miro Tóth: Muž v skafandri (česká premiéra)

30. 8. 2020, 18:30, Divadlo Jiřího Myrona  
Richard Ayres: No. 50 – Zahrada (česká premiéra) 

Dramaturgické úvody půl hodiny před začátkem každého představení povede publicista a kritik Boris Klepal.

www.newmusicostrava.cz/cz/nodo/

autor: Daniel Jäger
Spustit audio