5 dní, 7 operních premiér. V Ostravě začíná mezinárodní festival současné opery NODO
Sérii světových a českých operních premiér nabízí 7. bienále mezinárodního festivalu NODO (New Opera Days Ostrava). Koná se od zítřka do 30. června v Ostravě. V úzké spolupráci Ostravského centra nové hudby a Národního divadla moravskoslezského bude pod vedením mezinárodních inscenačních týmů uvedeno celkem sedm operních projektů, které demonstrují tvůrčí zvídavost i sílu současného uměleckého vyjádření.
„Základní dramaturgický koncept je pokaždé stejný. Jde nám o to, uvádět díla ve světových, případně českých premiérách, to je to gros festivalu. Snažíme se tady dělat věci, které se jinde buď nedělají, nebo je tady člověk může vidět a slyšet poprvé. A tím pádem se ani nedá říct, že bychom se zaměřovali na nějaké jedno téma nebo konkrétní dramaturgickou linku, protože pokaždé se přesvědčíme o tom, že je současná tvorba pestrá a nejde zařadit do nějakých tematických škatulek,“ říká hlavní koordinátorka festivalu NODO Barbora Skálová. Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém Barbora Skálová poodhaluje mnohé ze současného ročníku festivalu.
Bienále NODO / Dny nové opery Ostrava
26. – 30. června 2024
Program festivalu
Související
-
Aktuální, interaktivní, moderní. Festival Opera Nova zahájí česká premiéra Ligetiho Le Grand Macabre
Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový – takový bude letošní ročník festivalu Opera Nova, který začíná dnes ve Státní opeře v Praze.
-
Osudy Davida Radoka. Rozhlasové vzpomínání operního režiséra
David Radok ve vltavských Osudech hovoří o práci operního režiséra, srovnává společnost švédskou a českou nebo hodnotí spolupráci s různými operními domy.
-
Smetanovo Tajemství opět na prknech Národního divadla. V opeře zazáří i Adam Plachetka
Režisér Ondřej Havelka se inspiruje zákonitostmi divadla 19. století, takže diváky čekají malované dekorace, výpravné kostýmy a také stylizované herectví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.