Osudy Davida Radoka. Rozhlasové vzpomínání operního režiséra

31. květen 2024

David Radok se ve vltavských Osudech vrací k dětství, rodičům i svým začátkům. Hovoří o práci operního režiséra, srovnává společnost švédskou a českou, hodnotí spolupráci s různými operními domy a nechává posluchače nahlédnout i do svého volného času, kdy se věnuje hře na kytaru, výtvarné práci a občas i scénografii.

Technická spolupráce: David Dibelka
Připravil: Daniel Jäger
Premiéra: 27. 5. 2024

David Radok se narodil 28. července 1954 do rodiny významného divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka, která po sovětské invazi v roce 1968 emigrovala do Švédska. Po řadě různých divadelních profesí se od roku 1980 věnuje operní a také činoherní režii. Počátkem 90. let se po letech vrátil do Prahy, kam poté natrvalo přesídlil.

Jeho inscenací Mozartova Dona Giovanniho bylo po kompletní rekonstrukci znovuotevřeno Stavovské divadlo. V Národním divadle poté Radok inscenoval například Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského újezdu nebo Bergova Vojcka. V roce 2008 režíroval první uvedení hry Václava Havla Odcházení v Divadle Archa.

V posledních letech se Radok pravidelně vrací do Národního divadla Brno, kde uvedl například světovou premiéru opery Marko Ivanoviće Monument, pro kterou napsal libreto, a dále Brittenova Petera Grimese, Straussovu Salome nebo Dvořákovu Rusalku.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Související