Pavel, Otokar, Josef a Milena. Vzpomínky pamětníků na českožidovskou rodinu Fischerů z Kolína

9. červen 2021

Vyprávění Soni Nové, dcery Josefa Fischera a Mileny Fischerové-Balcarové, o Fischerech z Kolína, doplněné literárními ukázkami a vzpomínkami pamětníků. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravil a uvádí: Jiří Kamen
Účinkují: Libor Vacek, Vladimíra Bezdíčková
Natočeno: v roce 2019

Pavel holdoval šermu, ochotnickému herectví a organizoval sbírky na postavení českých divadel. Se svými přáteli založil první baráčnickou obec, vlastnil lisovnu řepkového oleje, byl otcem Otokara a Josefa.

Čtěte také

Otokar přeložil do češtiny Goethova Fausta a Nietzscheho Zarathustru, byl šéfem činohry Národního divadla. Josef byl filozof a překladatel, vůdčí osobnosti Petičního výboru Věrni zůstaneme, popravili ho nacisté.

Josefova manželka Milena napsala pod jménem Balcarová divadelní hry, prózy a pracovala jako lektorka a dramaturgyně v literární redakci Českého rozhlasu. Zahynula v koncentračním táboře Ravensbrück.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.