Ludvík Aškenazy: Kůže. Rudolf Hrušínský a Růžena Merunková v příběhu lásky a zrady z období německé okupace
Hra o lásce, odvaze a zbabělosti s Rudolfem Hrušínským, Růženou Merunkovou, Jiřím Adamírou a Ladislavem Kazdou. Aškenazyho svébytnou revokaci události, která předcházela vypálení Lidic, uvádíme v předvečer výročí této tragédie. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Ve čtvrtek 10. června si připomínáme tragédii středočeské obce Lidice, kterou nacisté srovnali se zemí v odvetě za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jako záminka posloužil nacistům náhodně zadržený milostný dopis adresovaný jedné ze zaměstnankyň slánské továrny Anně Marusczákové.
Drahá Aničko! Promiň, že ti píši tak pozdě… Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se už neuvidíme. Milan
Dopisem chtěl ženatý Václav Říha mimomanželský poměr ukončit. Před Annou Marusczákovou také tajil svou skutečnou identitu a naznačoval svou příslušnost k odboji. Zadržená dívka při výslechu na gestapu později sdělila, že dostala od domnělého Milana vzkaz pro lidické rodiny Horákových a Stříbrných od jejich synů, kteří sloužili v československém vojsku v Anglii. Tyto záminky postačily k rozhodnutí o zničení Lidic a vyvraždění jejich obyvatel, přesto, že při domovních prohlídkách nebyly nalezeny žádné důkazy, které by potvrzovaly spojení s květnovým atentátem na Heydricha.
Hra Ludvíka Aškenazyho vycházející z události, která předcházela lidickou tragédii, patří ke klenotům české rozhlasové tvorby. Jména tvůrců slibují vynikající posluchačský zážitek: před mikrofonem stáli Rudolf Hrušínský, Růžena Merunková a Jiří Adamíra, inscenaci v roce 1967 nastudoval režisér Jiří Horčička.
Související
-
Jiří Hubač: Situace. Vlastimil Brodský ve hře o lámání charakterů a hledání zástupné oběti
K čemu lze donutit člověka tím, že ho nečekaně vystavíme nejistotě a strachu? Náročnou situací procházejí Vlastimil Brodský, Čestmír Řanda, Vilém Besser a Bořivoj Navrátil.
-
Psal z dluhu k mrtvým a pro naději živých. Poslechněte si dvě povídky Arnošta Lustiga
Černý lev a Štěpán a Anna. Dva příběhy výrazného českého spisovatele, který se proslavil hlavně jako autor knih o holocaustu. Inspiraci čerpal z vlastních zážitků z války.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.