Charles Ferdinand Ramuz: Život Samuela Beleta. Hledání věčnosti a kontinuity v prostých všednostech
Román švýcarského frankofonního spisovatele vypráví poutavý životní příběh jednoho obyčejného venkovského člověka v druhé půli 19. století. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Švýcarský frankofonní prozaik Charles Ferdinand Ramuz (24. 9. 1878 – 23. 5. 1947) žil po studiích filozofie v Paříži (1902–1914), kde se věnoval literární tvorbě a vydal své první romány, v nichž se přikláněl k naturalismu i k románům vývojové psychologie. Po roce 1914 se vrátil do Švýcarska, od r. 1930 až do své smrti v r. 1947 žil v ústraní v Cully ve vaudském kantonu. Tento kanton spolu se sousedním kantonem valaiským se stal hlavním dějištěm a dominantou jeho románů.
Ve svém životě i tvorbě chtěl Ramuz být blízko elementárnímu – hledal je v přírodě a v osudech venkovských lidí. Po návratu do země svých předků hledal stopy věčnosti a kontinuity v životě sedláků a v monumentálnosti přírody a živlů. K Ramuzovým nejlepším dílům patří vývojově psychologický román Život Samuela Beleta (1913): životní příběh jednoho obyčejného člověka na švýcarském venkově v 19. století. Kniha je považována za jakési dovršení autorovy první vývojové etapy.
Prostý venkovský dělník Samuel Belet (postava nese určité autobiografické rysy) dospívá obtížnou dráhou životních zkoušek a proher, bolestného hledání sebe sama k vnitřní vyrovnanosti a jistotě, k prosté a jednoduché životní moudrosti. Celým románem procházejí určité konstanty celé Ramuzovy literární tvorby: láska k prostým věcem života a k rodnému kraji (líčení krás horského kraje s jeho jezery a úžasným světlem patří k nejlepším stránkám knihy), přesvědčení o nenahraditelnosti a svébytnosti osobní vnitřní zkušenosti, konstanty potvrzující kontinuitu autorovy tvůrčí filozofie.
Související
-
Božena Němcová: Babička
Babička je osobitou prózou, v níž Němcová originálně zpracovala autobiografické reminiscence a evokovala tak idylický svět dětství a harmonie venkovského života.
-
Caspar David Friedrich a jeho inspirace českou krajinou. Propojení vyjádření malíře s viděným
V čtyřdílném cyklu Jany Davidové-Kracíkové hledáme místa, kde vznikaly kresby, akvarely a později obrazy nejvýznamnějšího malíře německého romantismu.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.