Léda. Eduard Cupák, Jaroslava Adamová, Josef Vinklář a Josef Somr ve hře Miroslava Krleži
Komorní hra chorvatského dramatika Miroslava Krleži Léda se odehrává v průběhu jedné noci v roce 1925. V karnevalové atmosféře nočního Záhřebu, v salonech svých honosných sídel před nás předstupují postavy z takzvané lepší společnosti, které zabíjejí svůj čas v prázdných konverzacích a život naplňují prázdnými vztahy a intrikami. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Ve hře, která měla světovou premiéru v roce 1930, předložil Krleža divákům nelítostný a ironický obraz soudobých společenských elit, které si nedokázaly podržet hodnoty, na nichž byla založena vznešenost i majetek jejich rodů. Svým jednáním ve veřejné i soukromé sféře jen přispívají k mravnímu i ekonomickému rozkladu společnosti, jež po pouhém desetiletí vyvrcholí nastolením fašistického režimu.
V Krležově dramatickém díle lze hru vnímat jako předehru k rozsáhlé dramatické fresce o historii významného rodu Glembayů.
Související
-
Lana Bastašić o volnosti interpretací, radosti z inspirace a nutnosti zpochybňování mýtů
Chyť toho králíka – nabádá název první česky vydané knihy spisovatelky Lany Bastašić. Ona sama „chytá králíky“ v četbě i překladu podnětných autorů.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.