Pavla Horáková: Teorie podivnosti. Soft sci-fi řešící vztahová témata i podstatu vesmíru
Intelektuálka Ada Sabová coby sarkastická vypravěčka vás provede zdánlivě všední skutečností. Její vtipné poznámky a výklad reality ale brzy odhalí podivné souvislosti našeho světa. Mnohovrstevnatý román Teorie podivnosti české spisovatelky, rozhlasové redaktorky a překladatelky Pavly Horákové byl v roce 2019 oceněn Magnesií Literou za prózu. Na Vltavě z něj čte vynikající Dana Černá. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Patnáctidílná rozhlasová četba na pokračování z románu Teorie podivnosti má všechny předpoklady posluchače zaujmout. Kniha získala cenu Magnesia Litera 2019 – Litera za prózu a vyvolala řadu pozitivních i negativních kritických ohlasů.
Autorka absolvovala mnoho rozhovorů v tištěných i elektronických médiích a dílo se stalo literární událostí, o které se hovoří a diskutuje.
Vypravěčka Ada Sabová sice pracuje jako vědkyně v Ústavu mezioborových studií člověka, ale sama pochybuje o smysluplnosti svého profesního konání. V soukromém životě po několika špatných zkušenostech dává přednost krátkodobým vztahům a především se neustále zabývá zkoumáním toho, jakým způsobem funguje vnějškové působení lidí a jak na lidi působí tzv. první dojem.
To má přímou souvislost s její profesí: Adina habilitační práce nese pracovní název Subjektivní percepce vzájemné vizuální kompatibility. Vypravěčka nás provází světem, který se snaží pochopit a vyložit, ale který je ve své nekonečné spletitosti v podstatě neuchopitelný.
Na Vltavě jsme prvnímu samostatně psanému románu Pavly Horákové před časem věnovali jeden z pořadů Reflexe: Literatura! Poslechněte si záznam debaty Olgy Stehlíkové s literární kritičkou a redaktorkou revue Host Evou Klíčovou a s literárním publicistou a editorem webového speciálu České televize ArtZóna.cz Josefem Chuchmou.
Související
-
Pavla Horáková: Snažím se psát maximálně srozumitelně
„Práce pro rozhlas mě – doufám – naučila zbavit se manýr a květnatosti a jít skutečně k jádru sdělení, tak aby čtenář nebo posluchač sdělovanému rozuměl.“
-
Magnesia Litera má své vítěze. Knihou roku jsou Hodiny z olova, románová kritika současné Číny
Známe nejlepší českou prózu, básnickou sbírku, překlad i knihu pro děti. Prestižní výroční knižní ceny si jejich autoři tradičně převzali na Nové scéně Národního divadla.
-
Pavla Horáková: Trocha psaní o čtení
Jedna moje známá se nedávno přistihla, jak přemlouvá vnuka, ať konečně odloží tablet a raději se s ní normálně dívá na televizi.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.