Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele, novináře nebo dramatiky
Kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí vzpomíná na ty, kteří se vepsali do dějin středních Čech, obohatili jejich historii i kulturu, a přesto je skoro nikdo nezná. Knihu vydává Středočeská knihovna v Kladně a mapuje zajímavé osobnosti od 19. století až po současnost. Zároveň popisuje historický kontext a dobu, ve které autoři žili.
Všechny epizody
-
1
Zapomenutí židovští autoři: Židé žili na našem území odnepaměti, jako národnost je uznal až Masaryk
-
2
Zapomenutí židovští autoři: Ti, co neodešli, většinou zemřeli v koncentračních táborech
-
3
Zapomenutí židovští autoři: Postholocaustová generace
-
4
Zapomenutí židovští autoři. Židovští autoři a osudy jejich komunity ve výuce
-
5
Zapomenutí židovští autoři: Města a vesnice na své rodáky příliš nevzpomínají
42 hvězd mezi nebem a zemí. Ed. Blodigová, Alexandra; Mikulcová, Kateřina; Voborská, Kateřina a kol. Středočeská vědecká knihovna v Kladně, 2020
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.