Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele, novináře nebo dramatiky

Zapomenutí židovští autoři: Ti, co neodešli, většinou zemřeli v koncentračních táborech

Mnozí Židé s předzvěstí blíží se katastrofy Československo opouštěli. Jak upozorňuje spoluautorka knihy Kateřina Voborská, možnost emigrace nebyla ale zdaleka pro všechny. Někteří na to neměli prostředky, jiní měli silnou vazbu ke své domovině a nechtěli ji opustit.

Mezi ty, kterým se odejít povedlo a díky tomu přežili, byl třeba básník, dramatik a redaktor Rudolf Fuchs, který se angažoval v protinacistickém hnutí, překládal českou poezii a podílel se na vydávání almanachů české poezie v němčině. Za zmínku stojí i například politik a novinář Julius Firt, někdejší zástupce šéfredaktora v redakci rádia Svobodná Evropa v New Yorku, nebo režisér a dramaturg Ota Ornest, bratr Jiřího Ortena a Zdeňka Ornesta. Jednou ze čtyř žen, zmíněných v knize, je Věra Gissingová. Narodila se v roce 1928 v Čelákovicích, jako malá odjela Wintonovým vlakem do Velké Británie a stále tam žije. „Se svou sestrou se stala po revoluci čestnou občankou rodných Čelákovic,“ připomíná odpovědná redaktorka knihy 42 hvězd mezi nebem a zemí Ivona Kasalická.

Čtěte také

Zatímco řada židů se emigrací zachránila, ti, kteří zůstali, ve většině zahynuli v koncentračních táborech. Byl to například blízký přítel T. G. Masaryka a kulturní atašé v Berlíně Camill Hoffmann, autor literárních a výtvarný kritik Otakar Guth, diplomat a novinář Lev Borský. Spoluautorka knihy Kateřina Voborská upozorňuje i na jméno novinářky a překladatelky Mileny Illové, která se angažovala v ženském hnutí. Se svým mužem byla transportována do Terezína, kde manžel zemřel, ona sama posléze zahynula v Osvětimi.

S odchodem většiny příslušníků komunity zanikly židovské školy, starobince, nemocnice. Z některých synagog se staly sklady, z jiných modlitebny jiných církví. Další úplně spadly. Holokaust zpřetrhal tisíciletou historii židovské kultury nejen na našem území.

Spustit audio