Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele, novináře nebo dramatiky
Zapomenutí židovští autoři: Postholocaustová generace
Z koncentračních táborů se Židů vrátilo mizivé množství. Zmizeli lidé, mizejí i jejich stopy ve městech a vesnicích, připomíná Ivona Kasalická. Zanikají ghetta, ruší se synagogy. Majetky židovských rodin propadají, domy často přecházejí pod obce nebo pod jiné majitele. Často tak už nelze vypátrat, kde která rodina žila.
Přežil, na rozdíl od svých bratří a otce, například Ota Pavel. Dále kolínský rabín Richard Feder, který přišel za holocaustu o celou rodinu, do Kolína se vrací a dál tam nese vzpomínku na své blízké a pomáhá židovské komunitě. Zmíněn je například i pozdější disident Petr Lampl nebo spisovatel Jiří Weil.
Poslední kapitola, zvaná Postholocaustová generace, zmiňuje jen jednu autorku, Irenu Douskovou. „Ta kapitola je spíš symbolická, abychom dali najevo, že židovští autoři mezi námi stále jsou a tvoří. Jejich rodiny prošly velkými traumaty a musely se s nimi vyrovnat, a museli se s nimi vyrovnat i právě současní židovští autoři, protože tvoří část jejich identity,“ upřesňuje spoluautorka knihy Kateřina Voborská.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.