Osudy Rudolfa Firkušného

8. říjen 2012

11. února tohoto roku si celý hudební svět připomněl 100 let od narození klavíristy světového jména Rudolfa Firkušného (1912-1994). Při té příležitosti navštívila redaktorka Renáta Spisarová ve Spojených státech amerických jeho dceru a syna. Tak vznikly pětidílné Osudy, ve kterých na výjimečného hudebníka vzpomínají děti Veronika a Igor. 

S Veronikou Firkušnou natáčela v těsném sousedství newyorského Lincoln Centra, v místech, kterými Rudolf Firkušný procházel několik desítek let, kde bydlel, koncertoval i vyučoval, odkud odjížděl na daleké koncertní cesty i s rodinou na venkovské sídlo do Staatsburgu.

V Bostonu žije Firkušného syn Igor, který ve vzpomínkách velmi oceňoval otcovu vlídnost a mírnost a láskyplné rodinné prostředí. “Americké”rozhovory s dětmi Rudolfa Firkušného, který odmítal vystupovat v zemi s totalitní vládou, v zemi, kterou přitom nade vše ctil a miloval, vypovídají o člověku, jehož hudební veřejnost vnímá jako jednu z největších klavírních hvězd 20. století, ale slovy jeho dcery Veroniky: pro něj samotného ta největší hvězda byla vždy hudba.

Spustit audio