Ještě nebylo vše řečeno. Rudolf Firkušný, klavírista světové pověsti
U příležitosti 110. výročí narození výjimečné osobnosti hudebníka, pedagoga a také otce hovoří Veronique a Igor Firkušní a klavíristka, Firkušného studentka Sarah Davis Buechner. V pořadu byly použity nahrávky, které vznikly ve spolupráci Rudolfa Firkušného s dirigenty, sólisty a komorními hráči světových jmen.
Vy nejste klavírista, ale muzikant!
Arturo Toscanini o Rudolfu Firkušném
„Nejnověji se v New Yorku jako mimořádný pianistický talent uplatnil Kurzův žák Rudolf Firkušný, jehož činnost a úspěchy za války si zaslouží zvláštního zdůraznění…. Teprve Firkušný upozornil na bohatství Smetanových Polek a Českých tanců“, uvádí v knize Hudba v Americe z roku 1948 Jan Löwenbach, český advokát, spisovatel a hudební kritik. Díky Firkušnému interpretačnímu mistrovství se česká hudba prosazovala v USA také po 2. světové válce, a to hlavně skladby Dvořáka, Janáčka a Martinů, ale i Josefa Suka nebo Jana Nováka či Pavla Bořkovce.
Čtěte také
Před deseti lety, 11. února 2012 si hudební svět připomněl 100 let od narození nejslavnějšího českého klavíristy 20. století Rudolfa Firkušného. Při té příležitosti se exkluzivně pro Český rozhlas o svém otci rozpovídala Veronique Firkušný, jak se v USA dcera nejznámějšího českého klavíristy představuje. Mluvila o láskyplném hnízdu, které jí i jejímu bratrovi Igorovi vytvořili rodiče, o českém ostrově uprostřed Manhattanu. Prozradila také, že Rudolf Firkušný „vzhlížel“ ke třem osobnostem: Leoši Janáčkovi, od svých pěti let byl jeho žákem, T. G. Masarykovi, který podporoval jeho studia zvláště v zahraničí a dalším velkým vzorem jejího otce byl dirigent Arturo Toscanini, kterého poznává Firkušný už v New Yorku. Rudolf Firkušný odmítl vycestovat do nacistického Německa a hrát před Adolfem Hitlerem, a proto odchází z vlasti do Paříže, následuje emigrace do USA.
Firkušného přání vrátit se domů a koncertovat ve svobodné zemi se vyplnilo v roce 1946, na prvním Pražském jaru, pak až v roce 1990. K některým momentům se ve vyprávění Veroniky Firkušné vrátíme, ale mnohé bude doplněno o autentické vzpomínky Firkušného studentky, dnes klavíristky usídlené ve Filadelfii Sary Davis Buechner, která u Firkušného studovala na Juilliard School v první polovině 80. let. „Vypadal vždy jak filmová hvězda: elegantní, krásný muž aristokratického vzhledu… Když jsme se viděli naposledy, to bylo asi dva roky před jeho nečekanou smrtí, mám před očima obraz usmívajícího se, hrdého muže jiskrných očí, radostného, zamilovaného do života a hudby.“
Čtěte také
Letos si připomínáme 110 let od narození Rudolfa Firkušného a zároveň 10 let trvání Festivalu Rudolfa Firkušného v Praze. V roce 1990, u příležitosti udělení čestného doktorátu Karlovy univerzity, pronesl Firkušný i tato slova: „Hudební interpret stejně jako filosof je zaměstnán věčným hledáním smyslu lidské existence. Kdybych si po celý svůj život tyto otázky nad partiturami nekladl, musel bych považovat svůj život za promarněný a svoji klavírní hru za zbytečnou.“
Související
-
Arrau, Cherkassky, Firkušný a další čeští i světoví virtuózové klavíru na unikátních záznamech
K poslechu zveme výrokem Ference Liszta, který soudil, že deset prstů jediného klavíristy dokáže rozeznít harmonie, pro které jsou jindy zapotřebí stovky muzikantů.
-
Rok 1990: Kubelík, Bernstein a Firkušný na 45. ročníku
Obraz prvního ročníku Pražského jara v roce 1946 výrazně spoluvytvářeli tři umělci, jejichž velikost se tehdy už dala tušit, ale etablovala se až v dalších letech.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.