Arrau, Kameníková, Cherkassky, Firkušný a další čeští i světoví virtuózové klavíru na unikátních záznamech
Sedm oktáv klavíru objímá celý orchestr… Slavným výrokem Ference Liszta, který soudil, že deset prstů jediného klavíristy dokáže rozeznít harmonie, pro které jsou jindy zapotřebí stovky muzikantů, zveme všechny milovníky bílých a černých kláves k sérii Poledních koncertů v týdnu od 7. února.
Lisztovské motto samozřejmě nezastřešuje celý cyklus náhodou, neboť hudba Ference Liszta bude v těchto dnech podávána v poledním čase ve vysoké koncentraci. A to v unikátních nahrávkách, které si v obchodě nekoupíte a z webu nestáhnete, neboť spočívají v rozhlasové fonotéce a v gramoarchivu.
Čtěte také
Z těchto pokladnic jsme vybrali snímky Dagmar Baloghové, specialistky na 19. a 20. století, která vedle Liszta zahraje třeba Schulhoffův Komorní koncert. Setkáme se světovými virtuozy Brendelem, Arrauem, Kameníkovou nebo Cherkasským. Připomeneme si Evu Bernáthovou, která od roku 1968 žila v anglickém exilu, ale předtím stihla natočit řadu gramodesek a třeba za Franckův Kvintet získat spolu s Janáčkovým kvartetem prestižní francouzskou cenu. Za britským pianistou Johnem Lillem a Brahmsovým Koncertem B dur se vydáme na Pražské jaro 1975. A vůbec první ročník Pražského jara nám zpřítomní Dvořákův Koncert g moll se světoznámým klavíristou českého původu Rudolfem Firkušným, Českou filharmonií a Rafaelem Kubelíkem. 11. února si připomínáme 110. výročí Firkušného narození a i toto jubileum nás k sérii klavírních Poledních koncertů inspirovalo.
Související
-
Svoje symfonie nikdy neslyšel na vlastní uši. Lukáš Hurník uvádí týden s hudbou Franze Schuberta
Franz Schubert se narodil 31. ledna 1797, tedy přesně před 225 lety. Jeho hudbu nabídnou Polední koncerty Na Vltavě na přelomu ledna a února.
-
Poslední roky krátkého života génia Franze Schuberta
Hovoří Vojtěch Kyas. Výběr ze skladeb Franze Schuberta. Sonáta pro klavír a moll op. 42. - Symfonie C dur Velká. - Symfonie h moll Nedokončená. Připravil Jan Hlaváč.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.