Poslední roky krátkého života génia Franze Schuberta
Když se Antonína Dvořáka při jeho působení v Americe novináři ptali, který skladatel je mu nejbližší, prohlásil bez rozpaků - Franz Schubert! Zveřejnil tehdy rozsáhlou studii, ve které předpověděl, že Schubertova sláva poroste po celé 20. století. Nemýlil se. Dnes je Schubert muzikology považován jako Beethovenův rival. Stejně jako on je autorem 9 číslovaných symfonií.
Vrcholná Velká symfonie C dur, na které Schubert pracoval s velkou snahou a pozorností mnoho let, byla objevena až 11 let po Schubertově smrti Robertem Schumannem. I mnohá další díla čekala na svoje uvedení až desítky let po autorově odchodu. Skladatel Johannes Brahms se také zasloužil o první souborné vydání Schubertových skladeb včetně symfonií v roce 1884.
Muzikolog a spisovatel Vojtěch Kyas se většinu svého profesního života věnoval životu a dílu Franze Schuberta a dospěl k mnoha pozoruhodným pohledům a souvislostem, které život a dílo geniálního skladatele otevírají v nevídané šíři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.