Jan Hanuš: Hudba má možnost učinit život šťastným, spravedlivým, prostě lidským...
Reprízu Akademie, která roku 2015 připomněla nedožité sté výročí narození Jana Hanuše, uvádíme u příležitosti Roku české hudby a 20. výročí úmrtí významného českého skladatele 20. století.
Akademie, kterou připravily Stanislava Střelcová a Eva Ocisková, se vrací zejména k rozhlasovým dokumentům z let 1969, 1970 a 1980. Osu tvoří rozhovory s redaktorem a publicistou Karlem Mlejnkem, které společně s Hanušovou hudbou dokládají výraznou osobnost skladatele, editora, nakladatele a organizátora a zahrnují i estetická a filozofická témata. Vyslovuje se zde rovněž k básníkům, s nimiž rád spolupracoval; z devadesátých let minulého století je pak do pořadu včleněno i jeho vyprávění o Jaroslavu Seifertovi. V hudebních ukázkách z Hanušova díla se projevuje šíře a rozmanitost jeho zaměření, počínaje písní, dětským a smíšeným sborem, komorní skladbou či dílem koncertantním až po symfonii a operu. V pořadu zazní také zřejmě poslední rozhlasové vystoupení Jana Hanuše, odvysílané v rámci koncertu mezinárodního festivalu Pražské jaro v roce 2004 v chrámu sv. Víta u příležitosti provedení jeho poslední sedmé symfonie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.