Transport umělců. S Lubomírem Spurným o skladatelích v Terezíně a jejich tragickém konci v Osvětimi
Pořad věnovaný smutnému výročí transportů z ghetta Terezín na podzim roku 1944, mezi nimi tzv. transportu Er, který 16. října odvezl na téměř jistou smrt do Osvětimi kulturní elitu ghetta: Hanse Krásu, Pavla Haase, Viktora Ullmanna, Karla Ančerla, Petra Kiena a mnohé další. Ze všech jmenovaných se podařilo přežít pouze Karlu Ančerlovi... S muzikologem a ředitelem Institutu terezínských skladatelů Lubomírem Spurným hovoří Zdeněk Havlíček.
Jaké byly důvody masivních transportů na východ na podzim 1944? V čem je termín „terezínští skladatelé“ užitečný a v čem problematický? Byly také nějaké „terezínské skladatelky“? Jaké byly motivace, možnosti a podmínky kulturního života v ghettu Terezín? Jaké bylo složení a struktura terezínského publika? Odpovědi na tyto i další otázky hledejte v dnešní Akademii, kterou hudebně doprovodí ukázky z děl Pavla Haase, Gideona Kleina, Hanse Krásy, Viktora Ullmanna, Ilse Weber nebo Leny Stein-Schneider.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.