S hlupáky není možné vést dialog! Fedor Gál rekapituluje dějiny, Pavel Klusák nová experimentální alba

7. prosinec 2023

Letošní nahrávky z české a slovenské experimentální scény potvrzují, že se nacházíme ve skvělém období. Vzniká silná hudba, která nachází mezinárodní ohlas. Stejně tak v obou státech existuje dobrá vydavatelská péče. Autorské koncepty zůstávají velmi otevřené, zároveň se ptají po povaze dnešní přírody nebo moderní historii střední a východní Evropy.

V 78 letech se před elektrickou kapelu Drť postavil Fedor Gál, aby volal, lamentoval, provokoval a zaklínal publikum životními zkušenostmi svědka, který přežil holokaust a po něm řadu režimů dvacátého a jednadvacátého století. Skvělý projekt vycházející z alba Kruh alebo špirála rámuje toto vydání Sedmého nebe.

V pořadu zní dále hudba těchto interpretů: kvartet Škvíry a spoje (2 LP Hotel Spojár), Lucie Páchová (autorské skladby z terénních nahrávek pořízených v bulharské vsi Krandžilica), Kate Carr a Maria Komarova (z kolekce Synthetic Bird Music sestavené labelem Mappa), Adela Mede (album Ne lépj a Virágra) a saxofonový kvartet MMMM (Martin Debřička, Michaela Turcerová, Marcel Bárta a Michal Wróblewski).

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související