Pharoah Sanders a Tony Buck. Ponořte se v Sedmém nebi do rozlehlých, hypnotických hudebních krajin

19. říjen 2023

Nedávno zesnulý saxofonista Pharoah Sanders silně pomohl formovat free jazz a spirituální jazz. Sám ovšem výraz jazz odmítal a dával přednost slovu hudba. Pavel Klusák představuje jeho netypické, téměř ambientní album Pharoah, jež v reedici vynesl na světlo objevitelský label Luaka Bop.

Tento díl Sedmého nebe je věnovaný hudbě rozletu, hypnotičnosti a dlouhých ploch. Hráč na bicí Tony Buck (mj. z tria The Necks) se rozjel a natočil dvouhodinové vyznání svým nástrojům Environmental Studies. Ze svébytného minimalismu Juliuse Eastmana uvádíme (v podání výtečných Wild Up) skladbu, jejíž název se v dnešních médiích někdy vyčárkovává, což ovšem sám Eastman věru nedělal: titulem Evil Nigger (N-gr je zlo) jako by vracel úder všem, kteří afroamerické a jiné menšiny stigmatizovali.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.