Přivést šum města do sálu, znovuobjevit klavír. Label Elsewhere vymezuje současnou hudbu zklidnění
Pavel Klusák představuje label Elsewhere, místo pro publikování hudby tichých taktik, hudby zpomalení a vůle k detailnímu vnímání.
Skladatel Ivan Vukosavljević ve svém albovém cyklu „Slow Roads“ spojil vlastní současné vyjádření s hrou na historické varhany s čtvrttónovým laděním a s putováním za kostelíky po severu Nizozemí. Michael Pisaro-Liu vytvořil v 'A room outdoors’ svébytný paradox, kdy ke zvuku nástrojů zní i ruch města, projíždějících aut, kostelních zvonů a ptáků. Je styl pomalé vzdušné hudby Jürga Freye (v interpretaci klavíristky Keiko Shichijo) spíš plný klidu, nebo plný napětí?
Náš program graduje k představení jedinečného cyklu Quentina Tolimieriho „Monochromy“, který se nápaditě noří do zkoumání zvukových možností klavíru: “Snad se to podobá snaze odstranit jazyk, syntax a gramatiku, abychom uslyšeli samotný hlas,“ říká Tolimieri. Label Elsewhere, který významně posouvá představu o tam, jak hudba po minimalismu může kreativně pracovat s rozměrem kontemplativního zklidnění, vede producentka a vydavatelka Yuko Zama.
Související
-
Koukej vykopat poklad. Semafor Jiřího Suchého & Jiřího Šlitra ve skrytějších a neznámých nahrávkách
Divadlo Semafor je sdílená slast, tak ji pojďme zase jednou sdílet. Tímto sloganem začíná každý z pěti dílů seriálu Koukej vykopat poklad.
-
Londýnské Sedmé nebe s Pavlem Klusákem: Jak si Velká Británie hýčká své kapely a producenty
Ptáte se, jak si dnes hýčká své kapely a producenty země, která z hudby udělala významný exportní artikl? Poslouchejte londýnské Sedmé nebe s Pavlem Klusákem.
-
Sedmé nebe s Pavlem Klusákem: Od zrodu Depeche Mode až k novému albu Memento Mori
Jak si vedou Depeche Mode po smrti jednoho z členů Andyho Fletchera? Jejich příběh od zrodu elektropopu k novému albu Memento mori rekapituluje v Sedmém nebi Pavel Klusák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.