Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann. Život a dílo jednoho z tzv. terezínských skladatelů přibližuje Magdalena Živná

18. červen 2024

Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann: Příběh pražského německého skladatele. Tak zní název publikace, která spatřila světlo světa v Roce české hudby 2024. Jedná se o překlad základní ullmannovské monografie z roku 2008 z pera německého muzikologa Ingo Schultze. O knize, jejím českém vydání, ale hlavně o životě, díle a pozdější recepci Viktora Ullmanna hovoří hudební historička Magdalena Živná.

„V Terezíně jsem napsal mnoho nové hudby. Musím zdůraznit, že jsme rozhodně jen neseděli s pláčem u řek babylonských, ale že naše vůle k umění a kultuře byla stejně silná jako naše vůle k životu,“ napsal Viktor Ullmann v terezínském koncentračním táboře.

Akademie se nicméně nevěnuje pouze závěrečné kapitole Ullmannova života a díla, ale představuje skladatele v širším kontextu doby a umělecké tvorby 1. poloviny 20. století. V pořadu zazní ukázky z těchto Ullmannových skladeb: Koncert pro klavír a orchestr, píseň Těžké je opustit krásu, opera Rozbitý džbán, Variace a fuga na Schönbergovo téma, Smyčcový kvartet č. 3, opera Pád Antikrista, Klavírní sonáta č. 7, opera Císař Atlantidy aneb Odepření smrti.

Spustit audio

Související