Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann. Život a dílo jednoho z tzv. terezínských skladatelů přibližuje Magdalena Živná
Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann: Příběh pražského německého skladatele. Tak zní název publikace, která spatřila světlo světa v Roce české hudby 2024. Jedná se o překlad základní ullmannovské monografie z roku 2008 z pera německého muzikologa Ingo Schultze. O knize, jejím českém vydání, ale hlavně o životě, díle a pozdější recepci Viktora Ullmanna hovoří hudební historička Magdalena Živná.
„V Terezíně jsem napsal mnoho nové hudby. Musím zdůraznit, že jsme rozhodně jen neseděli s pláčem u řek babylonských, ale že naše vůle k umění a kultuře byla stejně silná jako naše vůle k životu,“ napsal Viktor Ullmann v terezínském koncentračním táboře.
Akademie se nicméně nevěnuje pouze závěrečné kapitole Ullmannova života a díla, ale představuje skladatele v širším kontextu doby a umělecké tvorby 1. poloviny 20. století. V pořadu zazní ukázky z těchto Ullmannových skladeb: Koncert pro klavír a orchestr, píseň Těžké je opustit krásu, opera Rozbitý džbán, Variace a fuga na Schönbergovo téma, Smyčcový kvartet č. 3, opera Pád Antikrista, Klavírní sonáta č. 7, opera Císař Atlantidy aneb Odepření smrti.
Související
-
Hraje se tu o měsíce. Náš největší památník holokaustu v Terezíně podléhá zkáze
Areál bývalého židovského ghetta v Terezíně je v dezolátním stavu. Proč nedokážeme vrátit místu paměti jeho důstojnost?
-
Jejich jména měla být zapomenuta. Poslechněte si hudbu terezínských skladatelů
Při příležitosti výročí konce 2. světové války zveme k poslechu hudby autorů, kteří se setkali v koncentračním táboře Terezín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.