Klavírista Paul Lewis hostem Janáčkovy filharmonie Ostrava

8. prosinec 2021

Na recitálové řadě klavíristů zvučných jmen i těch krůček před světovým úspěchem si ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla, sám klavírista, zakládá už roky. Vedle Daniela Ciobanu, Sandra Nebierizeho a Grigorije Sokolova pozval do ostravské sezóny 2021/22 také celosvětově uznávaného britského klavíristu Paula Lewise a Český rozhlas měl opět příležitost být u toho.

Virtuózní Paul Lewis v Ostravě

Paul Lewis sice od raného dětství uváděl svou muzikalitou rodinné příslušníky v úžas, ale k serióznímu studiu klavírní hry se dostal až ve 14 letech. Do té doby klasickou hudbu jen poslouchal a ke klavíru usedal sám. Zlom nastal až s příchodem na Guildhall School of Music. O něco později se setkává s Alfredem Brendlem a tato „známost“ byla pro jeho další umělecký život zásadní. Přesto, že je Paul Lewis klavíristou „Beethovena“, v Ostravě hrál hudbu Mendelssohna, Mozarta, Skrjabina, ale hlavně kompletní Musorgského Obrazy z výstavy. Hrál soustředěně, s bezchybnou technikou, hravostí, nejvyšší možnou přirozeností. Hru takového muzikanta byste byli ochotni poslouchat hodiny. Ostatně o tom vědí z přímé zkušenosti své návštěvníci Pražského jara nebo Festivalu Rudolfa Firkušného.

autor: spis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...