Klavírista Paul Lewis hostem Janáčkovy filharmonie Ostrava
Na recitálové řadě klavíristů zvučných jmen i těch krůček před světovým úspěchem si ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla, sám klavírista, zakládá už roky. Vedle Daniela Ciobanu, Sandra Nebierizeho a Grigorije Sokolova pozval do ostravské sezóny 2021/22 také celosvětově uznávaného britského klavíristu Paula Lewise a Český rozhlas měl opět příležitost být u toho.
Paul Lewis sice od raného dětství uváděl svou muzikalitou rodinné příslušníky v úžas, ale k serióznímu studiu klavírní hry se dostal až ve 14 letech. Do té doby klasickou hudbu jen poslouchal a ke klavíru usedal sám. Zlom nastal až s příchodem na Guildhall School of Music. O něco později se setkává s Alfredem Brendlem a tato „známost“ byla pro jeho další umělecký život zásadní. Přesto, že je Paul Lewis klavíristou „Beethovena“, v Ostravě hrál hudbu Mendelssohna, Mozarta, Skrjabina, ale hlavně kompletní Musorgského Obrazy z výstavy. Hrál soustředěně, s bezchybnou technikou, hravostí, nejvyšší možnou přirozeností. Hru takového muzikanta byste byli ochotni poslouchat hodiny. Ostatně o tom vědí z přímé zkušenosti své návštěvníci Pražského jara nebo Festivalu Rudolfa Firkušného.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.