Lucie Faulerová: Smrtholka. Téma rodinné tragédie zabalené do jemného humoru
Ta dam ta dam. Cesta vlakem. Za okny se míhají vybrané scény ze života dvacetileté Marie. Dívá se na krajinu a vzpomíná na veselé chvíle strávené se svou sestrou, která zemřela. Jak se vyrovnat se životem a jeho tragédiemi? Jak dobře žít i přes všechna zranění? Ta dam ta dam. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Vlak život jede dál. Uvnitř, sama v kupé, sedí mladá žena zraněná na těle i na duši. Obviňuje se ze smrti své sestry. Trýznivé myšlenky. Kola se točí, vlak rachotí a vzdychá. Krajina ubíhá. Cestovatelka Marie přemýšlí o všech možných způsobech sebevraždy. Mohla by snad pomoci nějaká spiritualita New Age? Jak příběh pokračuje, řetěz pokusů o sebevraždu se odvíjí, přičemž Marie vždy dost váhá, aby přežila.
Strhující dynamická kompozice druhého románu Lucie Faulerové vás chytí a nepustí. Ústřední téma vztahování se ke smrti, její vytěsňování a na druhé straně nutkavá přitažlivost naznačují existenciální perspektivu románu.
Související
-
Reakce čtenářů byly krásné. Psaly mi i maminky sebevrahů, říká autorka Smrtholky Lucie Faulerová
Copak smrt, ale jak se vyrovnat se životem, který poznamenala nejen morana, ale i další tragédie?
-
Na psaní mě baví balanc intuice, neřízenosti a správné formy, říká autorka Smrtholky Lucie Faulerová
Jak zní román Smrtholka? Jako skladba Infra 5 od Maxe Richtera, kterou autorka Smrtholky Lucie Faulerová při psaní knihy poslouchala. Román získal Cenu EU za literaturu.
-
Českou držitelkou Ceny Evropské unie za literaturu se stala Lucie Faulerová s románem Smrtholka
Hudební kompozici prózy i zpracování příběhu o rodinných tragédiích ocenila česká porota, která z pětice nominovaných vybrala letošního laureáta Ceny EU za literaturu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.