Můj táta a Hlavní město světa. Dvě povídky amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye

12. leden 2025

„Jste všichni ztracená generace,“ napsala Gertruda Steinová o amerických spisovatelích, kteří prošli 1. světovou válkou a v životě si nesli s sebou její traumata. Z amerických prozaiků mezi ně patří William Faulkner, Francis Scott Fitzgerald a – Ernest Hemingway. Právě od něj uslyšíme ve vltavské Povídce dva příběhy. Online si je můžete poslechnout po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Můj táta
Účinkuje: Jan Novotný
Překlad: Radoslav Nenadál
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2001
 
Hlavní město světa
Připravila: Dagmar Oravová
Účinkuje: Michal Pavlata
Překlad: Jiřího Valji
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2016

Ernest Hemingway se narodil v Oak Park (dnes předměstí Chicaga) jako jedno ze šesti dětí v rodině lékaře. Jeho otec spáchal sebevraždu. Hemingway později napsal, že pro spisovatele je nejlepší školou nešťastné dětství.

V roce 1918 nastupuje do války, na italské frontě je smrtelně zraněn. Po skončení rekonvalescence se vrací do Evropy jako žurnalista. Ve 20. letech žije v Paříži a ve Španělsku, autentické zážitky přetavuje do prozaických textů a vypracovává si vlastní stručný moderní styl, za který je později obdivován a odměněn Pulitzerovou cenou (1952) a Nobelovou cenou za literaturu (1954).

Jeho soukromý život je rozháraný, je celkem čtyřikrát ženat, trpí nespavostí, depresemi, bolestmi hlavy. Vyhledává dobrodružství, cestuje, obdivuje lovce, toreadory, muže na hraně nebezpečí. Stává se bohatým a obdivovaným spisovatelem, žije na Kubě, sympatizuje s revolucí Fidela Castra. Neustále bojuje se strachem z vyčerpání tvůrčí potence, s každou novou knihou překonává vlastní úzkost.

Je mistrem dialogu, jeho styl je formálně jednoduchý, s hlubokým vnitřním prožitkem v podtextu, psychologicky věrohodný bez vysvětlování, mužný. Jeho líčení jsou metaforická, ať je to zápas toreadora s býkem nebo rybáře s rybou. Skrytý smysl nacházíme i v povídkách, kde se zdánlivě jenom vysedává v kavárnách a mlčí. Díky smyslu pro detail a atmosféru jsou jeho texty svým způsobem dokumentem doby, v níž žil, se všemi omyly, humanitními ideály i vášní pro násilí.

Ernest Hemingway nakonec zápas se sebou samým prohrává. 2. července 1961 časně ráno se zastřelil před svým domem v Idaho.

Můj táta

Malý americký kluk Joe miluje koně stejně jako jeho táta žokej. Protloukají se po evropských závodištích, jak jen to jde. Z Milána se stěhují do Paříže. Joeův táta vymění práci v sedle za podivný svět dostihových sázek. A také za alkohol. Když máte ty správné známosti a kontakty, dají se sázkami vydělat docela slušné peníze. Dokonce tolik, že si Joeův táta jednoho dne splní sen a koupí vlastního koně a sám začne znovu závodit. Jenomže štěstí je zatraceně vrtkavé a pomíjivé.

Hlavní město světa

Tato povídka patří mezi Hemingwayovy „toreadorské“. Neodehrává se ale v aréně, ale v jedné restauraci v Madridu, který je v povídce oním „hlavním městem světa“.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.