Maxim Gorkij: Stařík. Karel Höger a Ladislav Pešek v kriminálním dramatu ze staré Rusi

18. září 2022

Statkář Mastakov je v celém kraji známý jako spořádaný muž a filantrop, ale jeho minulost zřejmě nebyla vždycky tak neposkvrněná, jako se jeví dnes. Na panství totiž přišel stařík a chce se mstít... Méně známé drama ruského spisovatele Maxima Gorkého v silném hereckém obsazení poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Vlasta Krautmanová
Osoby a obsazení: Ivan Vasiljevič Mastakov (Karel Höger), Pavel, jeho nevlastní syn (Vítězslav Jandák), Taťána, jeho nevlastní dcera (Daniela Kolářová), Zacharovna, starší hospodyně (Jarmila Krulišová), Štěpán (Jiří Suk), Sofie Markovna (Vlasta Matulová), Charitonov (Miloš Willig), Zedník Nikita (František Kovářík), Stařík (Ladislav Pešek), Dívka (Růžena Merunková), Zedník (Jan Waldmann), Zedník (Václav Vondráček) a Zedník (Vladimír Lebeda)
Dramaturgie: Vladimír Gromov
Překlad: František Hrdlička, Ludmila Hustolesová
Hudba: Alois Palouček
Režie: Olga Valentová
Natočeno: v roce 1974

Na svoje náklady dal postavit školu pro chudé a uspořádal slavnost k jejímu otevření. Zdá se, že statkáři Ivanu Vasiljeviči Mastakovovi ve všem přeje štěstí, dokonce i jeho city k Sofii Markovně, krásné vdově po plukovníkovi, jsou opětovány. Jenže pak na panství dorazí otrhaný stařík, který zná tajemství Mastakovovy minulosti, a ta zřejmě nebyla vždycky tak neposkvrněná, jako se jeví dnes. Bezostyšný, záštiplný, neschopný jakéhokoliv soucitu či lidskosti se stařec přichází mstít za domnělé křivdy, které mu život způsobil.

Čtěte také

Stařík, méně známé drama ruského spisovatele Maxima Gorkého, měl premiéru v roce 1919 v Malém divadle v Moskvě. V předmluvě k jeho americkému vydání autor napsal: „…snažil jsem se vykreslit člověka zamilovaného do svého utrpení, který si myslí, že má právo na pomstu za všechno, co musel snášet. Pokud je ale někdo přesvědčený, že utrpení mu dává právo považovat se za výjimečného člověka a mstít za své neštěstí, pak si nezaslouží úctu druhých, ani jejich pochopení. Vždyť kdo zapaluje domy a města jen proto, že je mu zima!"

Gorkého hru v překladu Františka Hrdličky a Ludmily Hustolesové pro rozhlas upravila Vlasta Krautmanová. Režisérka Olga Valentová získala pro hlavní postavy hvězdné představitele: statkáře Mastakova hraje Karel Höger, nezvaného staříka pak Ladislav Pešek, kterého v záporných postavách v rozhlasovém archívu často neslyšíme. Také v dalších rolích se inscenace opírá o silné herecké obsazení, účinkují Vlasta Matulová, Daniela Kolářová, Růžena Merunková, Jarmila Krulišová, Miloš Willig, František Kovářík, Vítězslav Jandák…

Rozhlasovou inscenaci z roku 1974 uvádíme v rámci Hry pro pamětníky v obnovené premiéře po více než třiceti letech.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.